Ziemia Dobrzyńska

Duże zdjęcie Ziemia Dobrzyńska
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 99
<
>
Herby ziemi dobrzyńskiej."Herb jej wyobraża głowę sędziwego człowieka z dwiema koronami, jedna na głowie z rogami bawolimi, a druga na szyi.

Głowa ta oznacza króla Władysława Łokietka , którego rycerstwo ziemi Dobrzyńskiej,wdzięczne za wydobycie ze szponów Zakonu krzyżackiego,uprosiło,że mu za herb pozwolił używać swojego własnego wizerunku.Dwie zaś korony,jedna na głowie,druga na szyi, są to właśnie owe dwie części ,mazowiecka i kujawska,które się ostatecznie za przyczyną walecznego Łokietka zjednoczyły: nakoniec rogi bawole czy turze miały oznaczać leśną naturę tej krainy".Opis herbu ziemi z "Geografii historycznej ziem dawnej Polski". Zygmunta Glogera.Wydanie II poprawione.

Kraków 1903.Ziemia dobrzyńska – jednostka terytorialna w dawnej Polsce, obejmująca tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Włocławka, między rzekami: Wisłą, Drwęcą i Skrwą.
Data dodania: 26 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1423 razy od 26 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
30 października 2010
Wedlug jednych ma to być głowa króla Kazimierza Wielkiego , według innych babilońskiego króla Nabuchondozora..wśród heraldyków nie ma zgodności co do tego..
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
30 października 2010
...nie będę się powtarzac, że ładna kartka....ale ciekawa jestem kim jest ten gostek na herbie ?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.