OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
318 / 500
<
>
1. Zn z herbami krajów związkowych Saksonia i Saksonia-Anhalt.Mi 1713,1714.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia ( niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno.

Jej obszar do 1989 r. wchodził w skład Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Została utworzona w 1990 roku po zjednoczeniu Niemiec. Obejmuje ona w przybliżeniu obszar dawnego elektoratu a później Królestwa Saksonii.Zasadniczy "Herb Ruciany" (Rautenkranzwappen) Saksonii - obecny herb republiki - pochodzi od herbu Królestwa Saksonii i składa się z dwóch elementów: tarczy herbowej z pięcioma złotymi i pięcioma czarnymi poziomymi pasami, która pojawia się w XII wieku jako godło panującej wówczas w Saksonii - Wittenberdze dynastii askańskiej, posiadającej godność elektorów Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i wygasłej w 1422 w linii męskiej. 6 stycznia 1423 margrabia Miśni Fryderyk I Saski z rodu Wettynów przejął księstwo Wittenberga i godność kurfirsta i przybrał jako herb Saksonii dawną askańską tarczę herbową z drugim elementem herbu, położonym ukośnie na prawo zielonym paskiem symbolizującym gałązkę ruty (według legendy książę Bernard III Askański (1180-1212) założył na hełm wieniec z ruty jako koronę przy nadaniu mu Saksonii jako lenna, ale gałązka ruty pojawiła się w herbie Saksonii dopiero w 1262). Od tej pory "Ruciany Herb" jest głównym godłem Saksonii.W herbie Polski (złożonym) występuje jako element centralny za rządów królów Augusta Mocnego i Augusta III oraz w dwupolowym herbie Księstwa Warszawskiego za czasów Fryderyka Augusta I.Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt)kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.

Saksonia-Anhalt powstała przez administracyjne połączenie części dawnej pruskiej prowincji Saksonia, która stanowi główną część obecnego kraju związkowego, z dawnym Freistaat Anhalt i częściami dawnego księstwa Brunszwiku. W latach 1945 - 1990 znajdowała się w granicach NRD

.

Herb Saksonii-Anhaltu jest kombinacją herbów Saksonii (wieniec ruciany na złotych i czarnych pasach), Anhaltu (niedźwiedź na murze) i Prus (orzeł czarny, wbrew przekazowi historycznemu niekoronowany).Herb przyjęty został 29 stycznia 1991 roku.

2. Znaczki dla Prowincji Saskiej z 1945 roku

3.Znaczek z herbem Freistaat Sachsen z 1925 roku (Mi 377)

4.Zn z herbem Freistaat Preussen - Mi 375
Data dodania: 16 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1925 - 1994
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 542 razy od 16 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.