Battle Dress Pattern 1940 PSZ w Kolekcja Fish'a w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 52
<
>
Brytyjska bluza Battledress P-40 austerity z 1945 roku. Wersja oszczędnościowa-zrezygnowano z dwóch wewnętrznych kieszeni (jest jedna), odkryte guziki, brak zakładek na kieszeniach zewnętrznych.Historia

Od początku lat 30 XX wieku brytyjskie War Office rozpoczęło badania nad zamiennikiem Service Dressu, który był mundurem polowym od początku XX wieku (1900 rok). Początkowo prowadzono na małą skalę testowane przez kilka lat, niektóre z pomysłów, w tym m.in. kapelusze deerstalker i kurtki safari. Po wyczerpujących próbach terenowych innych mundurów, Battle Dress P-37 (czyli wzór 1937), został przyjęty do użytku przez Armię Brytyjską tuż przed wybuchem II wojny światowej. Mundur został zaprojektowany dla piechoty zmechanizowanej i miał na uwadze jej potrzeby, oraz był inspirowany przez ówczesne wełniane ubiory narciarskie. BD miały mniej ograniczać ruchy użytkownika, były ciepłe, nawet podczas deszczowej pory i bardziej przystosowane do prowadzenia pojazdów mechanicznych bardziej niż Service Dress.

Próbując stworzyć bardziej jednolity mundur dla całych sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, zaprojektowano dość uproszczone krótkie Bluzy z wełny serge (typ tkaniny diagonalnej), które były przypinane za pomocą guzików na zewnątrz pasa spodni z tego samego materiału i posiadających wysoki stan. Rękawy bluzy Battle Dress zostały tak zaprojektowane, aby były one bardziej wygodne przy noszeniu na barkach karabinów, lub przy trzymaniu kierownicy pojazdu, mimo że powodowały powstawanie wielu zmarszczek materiału wewnątrz łokcia, gdy żołnierze trzymali ręce wzdłuż boków. Chodziło tu głównie o wygodę żołnierza, a nie o wizualną stronę munduru. Na spodniach była duża kieszeń na mapę na przedniej stronie, w pobliżu lewego kolana i specjalna kieszeń na opatrunek osobisty w pobliżu prawego biodra od przedniej strony. Zmieszane zielone i brązowe włókna tkaniny dopasowano do kolorów wrzosowisk i lasów Anglii i Szkocji dość dobrze, bez konieczności usyskania pojedynczego błotnistego koloru oliwkowego jak w amerykańskich mundurach. Jednym z problemów często podnoszonych było to, że luki pomiędzy bluzą a spodniami otworzą się w ekstremalnych warunkach ruchu i guziki się rozepną, dlatego często noszono szelki, a w niektórych przypadkach i sweter. Bawełniana koszula khaki (koloru palenizny) była często noszona pod bluzą Battle Dressa wraz ze swetrem, który posiadał otwór i umożliwiał noszenie krawatu, przy nie zapinaniu ostatniego guzika. Wyjątek co do rozpiętego górnego guzika początkowo dopuszczony był u oficerów, a następnie u szeregowych.

Battle Dress został oficjalnie wprowadzony do użytku w Armii Brytyjskiej w 1939 roku (jak również Armii Kanadyjskiej, która wyprodukowała własne, niemal identyczne, kopie Battle Dressu po wybuchu wojny), co spowodowało pewne niedobory w umundurowaniu i wyjazd niektórych jednostek Brytyjskich Sił Ekspedycyjnych do Francji w Service Dressie.

Pierwszą odmianą Battle Dress z okresu wojny był tzw. P-40 lub tzw. Battle Dress Pattern 1940 (znany także jako "surowy wzór"). Został wprowadzony w 1942 roku. W P-40 usunięto zakładki (kontrfałdy) na kieszeni oraz wyprowadzono guziki (wcześniej schowane pod materiałem) na patki kieszeni.

Oficerowie mogli dostosować kołnierz bluzy, tak aby nosić koszulę i krawat z kołnierzykiem.

(Wikipedia)
Data dodania: 16 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1110 razy od 16 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
21 grudnia 2012
Historię >Battle Dress< miło poczytać , ale jak to z historią zawsze coś się nie zgadza ;( http://myvimu.com/exhibit/48429017-battle-dress-1943
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.