Medal z Legnicy 1880 r !!!!!!!

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
229 / 238
<
>
wydobyty z popiołow ,stran agonalny mosiądz lub miedź ,ciężki średnica 6 cm ,czekam na podpowiedź czym wyczyścić by nie doprowwadzić do całkowitego zniszczenia
Data dodania: 17 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1880
Miejsce pochodzenia: Anglia
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 466 razy od 17 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
17 lutego 2012
Myjka ultradźwiękowa powinna coś tu poradzić ale proponuje parę cykli.
17 lutego 2012
Ja bym się wstrzymał i próbował do skutku z wodą utlenioną. Obawiam się, że mogą być wżery. Niestety czas i niekorzystne warunki zrobiły swoje:<
17 lutego 2012
hmm "Oliwa + woda utleniona na zmianę " jak wsadzisz najpierw do oliwy, to niestety tylko "natłuszczysz" zabytek. Odwrotna kolejność, woda utleniona+ szczoteczka np. do rąk lub do zębów, wyciągać z kąpieli co jakiś czas i czyścić i wrzucać znowu. Jest to najmniej inwazyjna metoda. Polecam wodę utlenioną z niebieską etykietką o nazwie F..... (celowo nie podaje nazwy, żeby nie być posądzony o kryptoreklamę). Wymaga to cierpliwości, bo w takim stanie to on musi poleżeć długo w tej wodzie od dnia do kilkunastu dni, a nawet tygodni (ale opłaca się). Panowie to że oliwa z oliwek czyści to jest mit, zabytki są owszem czytelniejsze - bo są "natłuszczone"(czasem ciemnieje) ale nie są wyczyszczone (moczyłem około 2 lat, tam gdzie był piasek to odpadł - ale to samo można było uzyskać w znacznie szybszy sposób- kąpiel w wodzie utlenionej). Ja sam oliwę stosuję jako środek zabezpieczający - dzień poleży lub noc. Słusznie tyfus zauważyłem, że być może nie uda się uniknąć metod mechanicznych.
Profil Profesjonalny
17 lutego 2012
Ja dalej przy swoim pozostanę, nic mechanicznego. Na pewno będzie to długa i żmudna robota ale opłacalna. Ja nad jednym groszem od sierpnia pracowałem, myślałem że nic z niego nie będzie a jednak okazało się zupełnie inaczej ; ) a syf na nim był niemiłosierny. Także polecam metody małoinwazyjne: kąpiel w wodzie utlenionej, do oliwki na dłuższy czas. Po wyjęciu znowu do wody (wcześniej odtłuścić odpowiednio). I aż do skutku. Ewentualnie na wstępie można zastosować delikatną autolizę (kontrolować proces co parę minut przecierając ściereczką i szczoteczką do zębów).

Co do termicznego usunięcia syfu - można delikatnie "podgrzać" medal nad palnikiem, ale nie do czerwoności! Z wyczuciem. Tak żeby to co "odstaje" odpadło. I dopiero wtedy zastosować powyższą instrukcję. Wybór należy do Ciebie!! Na początku wszystko najlepiej robić z rozwagą, najlepiej poćwiczyć m. termiczną na jakimś złomie!
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
17 lutego 2012
obawiam się, że w takim stanie, to raczej bardziej mechaniczne metody dałyby jakiś rezultat. Co sie z tym wiąże ? pozbawienie patyny, ale uczytelnienie rysunku. Trzeba pamiętać, że nawet w takim wypadku należy zachować rozsądek i umiar ... przerabiałem podobne spawy z brudu, tlenków i innych zanieczyszczeń. Przypadek prawie ekstremalny, ale coś tam udało się wyciągnąć.

http://myvimu.com/exhibit/14606817-orzelek-polski-wz-19
Profil Profesjonalny
17 lutego 2012
Odradzam metodę termiczną
Profil Profesjonalny
17 lutego 2012
Oliwa + woda utleniona na zmianę
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
17 lutego 2012
gruba warstwa tlenków miedzi, grynszpan ... to prawie już skała - oliwa nie da rady, nawet jak 10 lat będzie się moczył.
17 lutego 2012
Witam osobiście pomoczył bym go w oliwie z oliwek , minie trochę czasu zanim efekt będzie widoczny ale oliwa mu nie zaszkodzi, o medalu trochę więcej informacji w linku - http://liegnitz.pl/?OBJ/24
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.