OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 107
<
>
Jako że ,zbieram różne różności na których znajduje się herb,oto dzisiejszy nabytek.

Karta postojowa emitowana przez Urząd Miasta Starego Sącza.

Jest tu herb miasta z orzełkiem,mostem i rzeką.

Bardzo patriotyczny herb..

A co na temat tego herbu pisze Wikipedia:W XVI w. używany był herb składający się z dwóch liter A S, odnoszących się do obydwu członów nazwy miasta, utworzonych od łacińskiej formy nazwy miasta Antqiua Sandecz.Od 1700 r. miasto posługiwało się pieczęcią z wizerunkiem św. Elżbiety, podającej jałmużnę biedakowi. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, na godło miasta wybrano patronkę miejscowego kościoła farnego.Taka sytuacja utrzymywała się aż do 1812 r., kiedy to pod zaborem władze austriackie nakazały zmianę herbu miasta. Zaproponowany został wówczas wzór z orłem i mostem, który z pewnymi zmianami obowiązuje do dziś. Przyjęty został 14 maja 1812 r. W roku 1867 malarz Tomasz Ostrowski namalował obecnie używaną wersję herbu.Symbolika herbu.

Most symbolizuje połączenie Galicji i Lodomerii z Austrią Habsburgów. Siedzący na nim orzeł, nawiązujący do godła Polski, ma w swojej wymowie akceptować to połączenie. Barwy pola tarczy (czerwony i niebieski) to barwy z flagi Galicji. Mimo tej zaborczej symboliki herb o takim wzorze obowiązuje do dzisiaj - prawdopodobnie współczesna świadomość na temat jego wymowy jest niewielka. W ostatnim czasie podnoszą się jednak głosy publicystyczne nawołujące do przywrócenia historycznego herbu miasta z postacią św. Elżbiety.
Data dodania: 18 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 2012
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 458 razy od 18 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.