OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 9
<
>
Kątomierz artyleryjski był urządzeniem wykorzystywanym do określania wysokości oraz odległości na podstawie ich obrazu. W mapnikach znajdowała się specjalna kieszeń przeznaczona do przechowywania kątomierza.
Data dodania: 5 listopada 2010
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 965 razy od 5 listopada 2010
Reklama
Dodaj komentarz
18 sierpnia 2013
Jest to Deckungswinkelmesser, czyli kątomierz kieszonkowy, służący przede wszystkim do określania wysokości celu. Przyrząd używany głównie podczas doboru parametrów kątowych, podczas prowadzenia ognia pośredniego.

Oto opis przyrządu z Reiberta:
Deckunswinelmesser składa się z długiej na 75 mm i szerokiej na 18 mm obudowy, w której górnej części osadzona jest lupa wizjera (Visierlupe) z podziałką oraz z wahadła, które w dolnej części ma obciążnik.
Na płytce podziałki wykonana jest podziałka.
Rozstaw linii podziałki wynosi 4/16o, pełne stopnie mają linie dłuższe i są ponumerowane. Podziałka sięga od +30 przez 0 do -30o. W górnej części obudowy przechodzącą przez nią śrubą przymocowane jest oczko do trzymania Deckungswinkelmessera podczas użycia.

Polski odpowiednik:
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,katomierz-kieszonkowy,12935

Nic się w nim nie zmienia, po prostu odczytujemy wysokość celu na podstawie podziałki już w stopniach z kątomierza. W wojsku podobny sposób omówiony jest za pomocą linijki, jednak trzeba wtedy przeliczać na stopnie, a tu mamy gotowy wynik do dalszych obliczeń.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
5 listopada 2010
a jak się nim mierzy?
czyli - co powoduje zmianę wskazań w okienku?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.