Ulotka antyżydowska z zaboru austriackiego.

Duże zdjęcie Ulotka antyżydowska z zaboru austriackiego.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 23
<
>
Nie, żebym antysemitą był, ale podczas pewnego zakupu na aukcji kilku litografii dostałem taki oto bonus.

Ulotka pochodzi z przełomu XIX i XX wieku z zaboru austriackiego.

Powstała na fali nastrojów antysemickich i protestu przeciw zwolennikom niepodległości w oparciu o Austrię(na zasadach takich jak Austro-Węgry).

Czytając sobie niedawno książkę Ks. M. Jeża "Tajemnice żydowskie" wydaną w Krakowie w 1898 roku przypomniałem sobie o ulotce i zamieszczam i ją i może zbyt długi fragment tego "dzieła" ale warto poczytać aby zrozumieć nastroje ówczesnych.

"W państwie austriacko-węgierskim mieszka dwa miliony Żydów, z czego znowu około milion przypada na Galicję, a drugi milion jest rozproszony po całym państwie. W Galicji jest więc prawie co siódmy człowiek Żyd.

W Polsce usadowili się Żydzi głównie po miastach i miasteczkach: w Królestwie Polskim nie wolno im nawet gdzie indziej się osiedlać. Szczególnie miasta galicyjskie obfitują w Żydów, we Lwowie, Krakowie i Przemyślu stanowią oni około trzecia część ludności: w Tarnowie, Rzeszowie, Stryju, Tarnopolu, Kołomyi są w znacznej większości. Miasto Brody jest prawie całkiem żydowskie.

W mniejszych miasteczkach galicyjskich, z wyjątkiem jednego Żywca, znajdujemy, z reguły dwie trzecie części Żydów, i to zwyczajnie w śródmieściu. Już jest ich sporo także po wsiach galicyjskich i po dworach jako "dzedzyców"` szczególnie we wschodniej Galicji, Co gorsza, mnożą się nadzwyczaj szybko z każdym rokiem, a nadto uciekają do Galicji szczególnie z Rosji, ile razy tam zacznie ich rząd prześladować.

Z tego wszystkiego widoczna, ze Żydzi upodobali sobie szczególnie nasza Galicję i chcą ją uczynić krajem zupełnie żydowskim, a katolików zatrzymać na tyle, o ile potrzeba im będzie służby do noszenia wody, rąbania drzewa, gaszenia w szabas świeczek, no i cięższej roboty przy gospodarstwie. Sama uboższa szlachta, choć jej jeszcze najmniej grozi niebezpieczeństwo służby u Żydów, jednak czuje możliwość takiego losu. Kilku naszych obywateli z bogatych rodów rozmawiało raz ze sobą o tym i zastanawiali się, co będzie w Galicji za lat 50, jeżeli Żydzi tak dalej będą katolików podbijać. Co będzie? ot ja wam powiem, rzekł na to jeden z nich. Na ganek pałacowy wyjdzie sobie pewnego dnia opasły Żyd i podparłszy się pod boki krzyknie: Ty, Sapieha, popatrz no, czy Potocki ze Sanguszkiem pojechali już po sziano?" Dodać należy. ze wróżba ta wyszła z ust jednego z Sapiehów! Jeżeli nawet takim bogatym ludziom przychodzą do głowy czarne myśli, to czegóż dopiero nie ma się lękać ze strony Żydów zwykły, śmiertelnik w Galicji? Czy się dziwić, że boi się o swa skórę i staje się antysemitą? "
Data dodania: 5 listopada 2010
Datowanie przedmiotu: 1890 - 1910
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 778 razy od 5 listopada 2010
Reklama
Dodaj komentarz
22 listopada 2012
ajajaj... nawet po ogonie się orzełkowi dostało
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.