OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
103 / 118
<
>
Ustawione pod ścianą, wydłubane z jednego kawałka pnia drewniane naczynia to tzw. stępy. Służyły do robienia kaszy jaglanej z prosa. Stępa najczęściej stała w tej części obory, która była przeznaczona na narzędzia rolnicze, czyli w szopie. Umieszczona była zawsze przy ścianie, gdyż pracujący musiał trzymać się obstalowanego tam kołka lub inego uchwytu, aby utrzymać równowagę i nie spaść w czasie pracy. Stawało się przeto w wykroku na “stąporze” jedną nogą ustawioną po jednej stronie osi obrotu stępora, a drugą po drugiej stronie. Rytmicznie przenoszenie ciężaru ciała z jednej na drugą stronę, powodowało podnoszenie się stępora do góry i opadanie w tzw. “łuczaj”. Stępor uderzając wielokrotnie we wsypane do “łuczaja” proso powodował jego przemianę w kaszę jaglaną. Pod uderzeniami stępora z ziarna odrywały się łuski i zamieniały w żółtawą mąkę zwaną “miękinami”. Otrzymaną z prosa kaszę trzeba było jeszcze oddzielić od miękin przy pomocy sita. Miękiny mieszane z gotowanymi ziemniakami dawano zwierzętom. Otrzymana tak kasza jaglana oferowała dużą wartość odżywczą. W dni ścisłego postu kaszę gotowano “na gęsto” w osolonej wodzie, dodając trochę oleju. W dni wolne od postu do kaszy zamiast oleju dodawano skwarek ze słoniny i wytopiony tłuszcz. Gotowano ją również na mleku. Kasza jaglana po ugotowaniu długo zachowuje ciepło i powoli stygnie. Dlatego zabierano ją do pracy przy sianokosach czy kopaniu ziemniaków.
Data dodania: 8 listopada 2010
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1950
Miejsce pochodzenia: Podlasie
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1030 razy od 8 listopada 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.