Znaczki 550 rocznica bitwy pod Grunwaldem.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
105 / 163
<
>
Znaczek numer kat Fi. 1030 z 1960 roku.



Rzeżba na płycie sarkofagu króla Władysława Jagiełły w katedrze wawelskiej.

Obok herby Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wielkopolski i Rusi Czerwonej.



Herbem Królestwa Polskiego (o nazwie Orzeł Biały ) jest od 1295 roku orzeł srebrny (biały) w koronie w czerwonym polu tarczy herbowej.



Herb Wielkiego Księstwa Litewskiego (Pogoń ) -

przedstawia w czerwonym polu jeźdźca pędzącego na koniu w prawo z uniesionym mieczem w prawej ręce i tarczą w lewej, na której występuje podwójny krzyż, używany od XIV wieku (1384),początkowo równolegle z innym herbem ,który nazywano “Kolumny” lub “Słupy Giedymina” wykształcił się z wyobrażenia napieczętnego książąt litewskich ukazujących konnego władcę.



Herb nazwano “Vytis”, co po litewsku oznacza konnego gońca lub rycerza. Ponieważ czasownik “vyti” znaczy “gonić “ po polsku nazwano ten herb “Pogoń”.



Herb Wielkopolski -bawola głowa z kolcem w nozdrzach ,od czasów Jadwigi i Jagiełły kładziona była na szachowanym polu tarczy. W drugiej połowie XV wieku bawola głowa odnoszona będzie już tylko do ziemi kaliskiej , a herbem ziemi , a herbem ziemi poznańskiej stanie się Orzeł Biały bez korony i przepaski na skrzydłach w polu czerwonym.



W 1349 roku król Kazimierz Wielki przyłączył większą część Rusi Halicko- Włodzimierskiej do Polski.



Herbem Rusi Czerwonej - jest wspięty złoty lew w polu błękitnym.



Herb ten znany jest od pierwszej ćwierci XIV wieku ,był herbem książąt halickich , a do polskich herbów ziemskich włączył go Kazimierz Wielki ,który od 1346 roku używał tytułu “ pana i dziedzica Rusi” ( Russiaque dominus et heres).

Późniejszy herb województwa ruskiego ( do 1772 roku) ,obecnie funkcjonuje w herbie ukraińskiego obwodu lwowskiego i dwupolowym herbie polskiego województwa podkarpackiego .





Drugi znaczek to wycinek z koperty nr kat. Ck 32 z wydrukowanym znaczkiem nr 1030.
Data dodania: 16 listopada 2010
Datowanie przedmiotu: 1960
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 707 razy od 16 listopada 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.