Widoki z Królestwa Polskiego w MUSEUM TOMATORUM - Skład staroci w MyViMu.com

Widoki z Królestwa Polskiego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 77
<
>
Sielsko anielsko na tej polskiej wsi
Data dodania: 24 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1918
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: brak
Data i sposób nabycia: 2012 - 01
Rozmiar: 8,5 x 13,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 386 razy od 24 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
25 grudnia 2012
a ja jestem ciekawy czy takie fragmenty wiosek zachowały się do dzisiejszych czasów.... i nie mówię tu o skansenach
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
24 grudnia 2012
ciekawe - znajdźcie takie dymniki - jak te...
Profil Profesjonalny
24 grudnia 2012
Ja od jakiegoś czasu kopiuje fotki z neta i aukcji.... i jest ich sporo :)
Profil Profesjonalny
23 grudnia 2012
Można, można, tyle tylko, że to co mnie na razie udało się zgromadzić i w MyViMu pokazać (nikt więcej w naszym muzeum tego tematu nie eksponuje), to tylko niewielka część bliżej nieokreślonej całości. Więc na katalog to chyba jeszcze za wcześnie.
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
23 grudnia 2012
katalog tych pocztówek spokojnie by można zrobić w MyViMu, tylko najpierw potrzebnych kilka modyfikacji w kartach katalogowych i gotowe ;)
Profil Profesjonalny
23 grudnia 2012
O kolekcjonerach "mający fioła na punkcie tych pocztówek" nic nie wiem, ale przecież na samym początku poprzedniego komentarza zastrzegłem się, że "o wielu rzeczach nie słyszałem, więc moje zdanie nie może być miarodajne".
Pozdrawiam Świątecznie, bo to już - tuż, tuż..
Profil Profesjonalny
23 grudnia 2012
Okupant katalogów nie musiał tworzyć - wystarczy, że zrobił to jakiś kolekcjoner mający fioła na punkcie tych pocztówek :)))

Co do obszaru KP oczywiście masz rację - dowodem są również banknoty wydane dla terenów wschodnich w 4 językach (emisja 1916 i 1918 roku).
Profil Profesjonalny
23 grudnia 2012
Nic nie słyszałem o istnieniu jakiś katalogów z pocztówkami tego typu, ale oczywiście o wielu rzeczach nie słyszałem, więc moje zdanie nie może być miarodajne.
Nie sądzę jednak, by był taki katalog. Pocztówki z serii "Widoki z Królestwa Polskiego" były wydawane w okresie pierwszej wojny św. po zajęciu terenów zaboru rosyjskiego przez Niemców. Myślę, że wydano je w celu dostarczenia żołnierzom pruskim pocztówek z frontu wschodniego, ale takich nic nie mówiących o miejscu z którego zostały wysłane. Taki kamuflaż wojenny. Pojęcie "Królestwa Polskiego" rozciągało się na dość duży obszar, nie tylko etnicznej Polski, ale także terenów dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Dlatego na niektórych pocztówkach pisano "Typy rosyjsko-polskie" (albo odwrotnie).
Wszystkie pocztówki jakie mam (poza jedna wysłaną w parę lat po wojnie) były wysyłane za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej (Feldpost), czyli bez określonej lokalizacji, a adres i treść pisana w języku niemieckim. Z reguły pocztówki są pozbawione informacji o wydawcy.
Tak więc można powiedzieć, że te pocztówki nie są pocztówkami polskimi, choć powołują się na enigmatyczne "Królestwo Polskie" (zależne od Niemiec i Austro-Węgier, marionetkowe państwo, organizowane na terenie okupowanego kongresowego Królestwa Polskiego), lecz są to pocztówki okupanta niemieckiego. A nie sądzę, by okupant tworzył jakieś katalogi. Choć oczywiście znając skrupulatność i pedantyczność Niemców nie można tego w 100% wykluczyć.
Profil Profesjonalny
21 grudnia 2012
Piękne pocztówki. Od jakiegoś czasu mam ochotę się nimi zainteresować. Istnieją jakieś katalogi z tymi pocztówkami? Ile "odmian" jest do zebrania? Oczywiście wszystkie 10!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.