Geografia Wojskowa - pocztówka #02

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
51 / 52
<
>
Postanowiliśmy wydać własną serię pocztówek kolekcjonerskich. W założeniu, pocztówki mają "opowiedzieć" w niekonwencjonalny sposób historię naszej Służby, pokazać nasze dokonania i ogólnie przybliżyć temat topografów wojskowych w środowisku kolekcjonerskim i nie tylko kolekcjonerskim.



W listopadzie 2011 roku wydaliśmy pierwszą pocztówkę, a kolejne pocztówki zamierzamy wydawać co 2-3 miesiące. Mamy nadzieję, że nasz pomysł spodoba się pasjonatom przedwojennej topografii i kartografii.



Pocztówka nr 2

Na rewersie umieściliśmy następujące napisy:



W styczniu 1918 r., jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, dowództwo Polskiej Siły Zbrojnej, w porozumieniu z niemieckim Urzędem Pomiarowym, utworzyło kierowaną przez Niemców Wojskową Szkołę Mierniczą. 12 listopada 1918 r. przeszła w podporządkowanie dowództwa polskiego. Była to pierwsza techniczna szkoła oficerska w odrodzonym Państwie Polskim. 6 lutego 1919 r. została przemianowana na Oficerskie Kursy Miernicze, następnie 23 lipca 1919 r. na Oficerską Szkołę Topografów i Geodetów. 11 października 1919 r. ponownie zmieniono nazwę – na Oficerską Szkołę Topografów przy Instytucie Wojskowo-Geograficznym. W 1924 r. Szkoła otrzymała statut wyższej uczelni, a w 1925 r. została zreorganizowana i nazwana Szkołą Służby Wojskowo-Geograficznej przy Wojskowym Instytucie Geograficznym – w takim kształcie istniała do 1927 r. W 1929 r. wznowiono działalność Szkoły Topografów. Była to już jednak tylko szkoła jednoroczna, do której przyjmowano oficerów w stopniu porucznika. W 1934 r. wydłużono cykl szkolenia do dwóch lat i zmieniono nazwę na Oficerską Szkołę Topografów. W takiej formie funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej.



Fot. Lato 1925 roku: ćwiczenia polowe z teodolitem, słuchacze drugiego rocznika czwartej promocji Oficerskiej Szkoły Topografów w Warszawie, drugi od lewej, na pierwszym planie, stoi por. Mieczysław ZARZYCKI.

Odznaka Oficerskiej Szkoły Topografów (kpt. geogr. M. ZARZYCKIEGO – absolwenta czwartej promocji OST) oraz zdjęcie pochodzą ze zbiorów prywatnych T. Sarneckiego – wnuka M. ZARZYCKIEGO, późniejszego oficera WIG.

Dolny lewy róg – odznaka pamiątkowa Służby Topograficznej WP.
Data dodania: 27 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1925 - 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 493 razy od 27 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.