ZIELNIK SZYMONA SYREŃSKIEGO - 1611 r.

Duże zdjęcie ZIELNIK SZYMONA SYREŃSKIEGO - 1611 r.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 37
<
>
Prezentacją tego eksponatu pragniemy rozpocząć nową kartę w działalności naszego muzeum. W zasobach przede wszystkim Waszego serwisu, już niebawem znajdą się równie jak ta, rzadkie, wybitne pozycje bibliofilskie.



Oto karta tytułowa słynnej ongiś a i obecnie księgi, pierwszego dzieła naukowego, wydanego w Polsce i w języku polskim:



ZIELNIKA,



(który – przyp. red.) Herbarzem z języka Łacińskiego zowią

To iest opisanie własne imion, kształtu, przyrodzenia, skutkow, y mocy Zioł wszelakich Drzew, Krzewów y korzenia ...

... pilnie zebrane a porządnie zpisane przez

D. Simona Syrenniusa



drukiem:



Bazylego Skalskiego,



w Krakowie, roku Pańskiego 1610-1613.



Autor, mistrz Szymon Syreński urodził się w roku ok. 1540 w podkrakowskim Oświęcimiu. Swoje prace używając zlatynizowanych form nazwiska, podpisywał jako Syrennius, Syrrenius oraz Sacranus ( pochodzący z Oświęcimia... ). W literaturze polskiej najczęściej nazywany jest Syreniuszem. Uwieńczeniem 30-letniej działalności badawczej tej niezwykle uczonej ale i barwnej postaci, było stworzenie ogromnego jak na owe czasy dzieła. Jest nim prezentowana tutaj strona tytułowa Zielnika, którego druk naukowiec osobiście zlecił w 1611 r.



Już sama historia wydania, tego jedynego w swoim rodzaju polskiego zbioru opisów roślin, jest pełna tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przygotowując dzieło do druku, mistrz Syreniusz zbankrutował nawet i w konsekwencji zmarł w zgryzocie. Szczęśliwie, niejaki Gabriel Joannicy, kontynuując prace nad opublikowaniem księgi, zdołał zapewnić przedsięwzięciu sponsorkę, w osobie samej... Królewny Anny z Jagiellonów, która nie szczędziła funduszy na tak wyjątkowy i szlachetny cel, jakim było wydanie tego dzieła.



Zielnik od zawsze stanowi wspaniałą pozycję, obiekt pożądania nie tylko miłośników starych ksiąg i językoznawców, interesujących się staropolszczyzną. Jest źródłem wiedzy nie tylko dla botaników, biologów, lekarzy i farmaceutów, a także licznych obecnie zwolenników natury. Dzięki tej epokowej pracy, wiemy, iż rzeczywista znajomość ziół w średniowieczu często przewyższała współczesną. To świetne świadectwo naszej ówczesnej cywilizacji, wiedzy i kultury. Dowód, że jej poziom nie odbiegał od przeciętnego europejskiego, a czasem wyraźnie go wyprzedzał.



Nieprawdopodobną historię odnalezienia jednego z nielicznych egzemplarzy “Zielnika”, oraz jego pełną zawartość można poznać tutaj:



http://www.zielnik-syrenniusa.art.pl/index.php?section=12
Data dodania: 7 grudnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1611 - 1613
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1101 razy od 7 grudnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.