Odznaka dla Załóg Torpedowców Patrolowców wzór II

Duże zdjęcie Odznaka dla Załóg Torpedowców Patrolowców wzór II
Ciekawy eksponat
Odznaka dla Załóg Torpedowców i Patrolowców wzór II ; Patrol/Torpedo Boat Badge ( E-boot) mod.2 ; Schnellboot Kriegsabzeichen mod.2Wzór II został zaprojektowany przez firmę Wilhelm Ernst Peekhause z Berlina, po konsultacjach z Korvettenkapitan-em Rudolfem Petersonem. Zatwierdzono go do służby w styczniu 1943 r. Nie wiadomo, dlaczego w odznace II wzoru doszło do innych zmian, poza zmianą wizerunku łodzi na bardziej aktualny. W odznace II wzoru wieniec dębowy jest płaski a liście są mniejsze i delikatniejsze. Orzeł zdobiący wieniec u góry, ma dłuższe skrzydła a swastyka z I wzoru jest odbita w całości i we wzorze II ma puste miejsce między ramionami.Główną zmianą jest jednak zmiana wzoru łodzi na inny bardziej odpowiadający ówczesnej rzeczywistości. Na płaskim rewersie odznaki odznaki zapięcie umieszczano zarówno w poziomie jak i w pionie. Wersje z poziomo umieszczonym zapięciem posiadały u góry haczyk dodatkowo zabezpieczający odznakę przy mundurze. Wymiary odznaki to: wysokość 60 mm, szerokość 53 mm (od dziobu łodzi do grzbietu fali). Rozpiętość skrzydeł orła to 36,5 mm zaś jego wysokość razem ze swastyką to 20 mm. Szerokość wieńca dębowego to 8 mm.Z powodu braku obrazów do kolejnego typu odznaki, trzeci jej III wzór podaję tutaj:Francuska firma Mourgeon z Paryża zaprojektowała wzórIII, który jest podobny do odznak I wzoru. Odznaka, to wytłoczka, posiada francuskie zapięcie, a rewers jest srebrny. Wymiary to wyskość: 55 mm, szerokość: 41 mm, rozpiętość skrzydeł orła to 27 mm a jego wysokość to 14 mm. Szerokość wieńca to 7 mm. Praktycznie nie spotykana na rynku kolekcjonerskim.Kryteria przyznawania odznaki:- Udział w minimum dwunastu akcjach bojowych- Udział w akcji bojowej zakończonej sukcesem,dowodzenie w takiej akcji lub śmierć.- Dla członków załóg rannych podczas akcji oraz załóg zatopionych przez wroga okrętów- Za szczególne akty bohaterstwa za które nie wręczono innych odznaczeń.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 398 razy od 4 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.