Odznaka Artylerii... w PORADNIK - IDENTYFIKACJA ODZNAK NIEMIECKICH OKRESU III RZESZY w MyViMu.com

Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Luftwaffe

Duże zdjęcie Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Luftwaffe
Ciekawy eksponat
Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Luftwaffe ;

Anti - Aircraft Badge / Flack ;

Kampfabzeichen der Luftwaffe ;Odznaka została ustanowiona 10 stycznia 1941r. przez Marszałka Rzeszy Hermanna Goringa. Projekt odznaki już latem 1940 wykonała firma W.E.Peekhaus z Berlina. Odznaka składa się ze słynnej armaty przeciwlotniczej 88 mm otoczonej wieńcem dębowym i zwieńczonym u góry przylutowaną lub przynitowaną "gapą" Luftwaffe trzymającą swastykę. Na rewersie odznaki jest zamontowane zapięcie w postaci cieńkiej okrągłej szpilki zamykanej na haczyk. W większości wersji tej odznaki pod lufą działa znajduje sie wycięty, okrągły otwór. Odznakę produkowano zarówno z tombaku jak i cynku.Znani produceńci tej odznaki :- C.E.JUNCKER BERLIN SW (wersja sygnowana takim logo producenta jak i bez sygnatury)- BREHMER MARKNEUKIRCHEN lub G.B. (Gustav Brehmer Markneukirchen)- A (Assmann & Sohn)- W wpisane w okrąg (Werstein Jena)- WH (Walter Henlein)- GWL (Gebruder Wegerhoff Ludenscheid)- oraz liczne wersje niesygnowane wykonane zarówno z tombaku jak i z cynku.Odznaka była wręczana w ciemnoniebieskim etui z materiału imitującego skórę lub papieru, w środku wyłożone welurem. Wieczko opatrzone było w inskrypcję wykonaną złotymi literami o treści:"Flak = Kampfabz" lub "Luftwaffen = Flak = Kampfabz".Odznaka była przyznawana przeciwlotnikom ale też jednostkom lądowym za bój naziemny aż do momentu ustanowienia oddzielnej odznaki. Odznaka była przyznawana całemu personelowi obrony przeciw lotniczej(zarówno operatorom radarów jak i obsłudze szperaczy). O przynaniu odznaki decydował system punktowy w którym zebranie 16 pkt. oznaczało otrzymanie odznaki.Kryteria przyznawania punktów były następujące:- 1 punkt - Każde piersze wykrycie nadlatujących samolotów przez 150 cm lub 60 cm reflektory szperające lub akustyków radarowych, i odprowadzenie ich aż do przejęcia przez następny zespół.- 2 punkty - przyznawano za udział w zestrzeleniu wrogiego samlotu razem z inną baterią lub obsługą karabinów maszynowych lub też obsługą szperaczy.- 4 punkty - samodzielne zestrzelenie samolotu bez pomocy innych baterii.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 496 razy od 4 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.