Odznaka Za Bój Naziemny Luftwaffe

Duże zdjęcie Odznaka Za Bój Naziemny Luftwaffe
Ciekawy eksponat
Odznaka Za Bój Naziemny Luftwaffe ;

Ground Assault Badge ;

Erdkampfabzeichen der Luftwaffe ;Ustanowiona została przez Hermanna Goringa 31 marca 1942 dla żołnierzy Luftwaffe biorących udział w walkach lądowych. Zastępowała ona wcześniej uzyskane odznaki za Szturm Ogólny, Pancerną i Piechoty. Każdy z żołnierzy Luftwaffe, który otrzymał jedną (lub więcej) z nich, od tej pory wymieniał ją na odznakę Za Bój Naziemny.Projekt odznaki sporządził Profesor von Weech z Berlina a przedstawia on tzw. "gapę" (orła ze swastyką) Luftwaffe lecącą ponad burzową chmurą, z której błyskawica pioruna uderza w ziemię. Całość jest otoczona przez owalny wieniec dębowy składający z siedmiu liści po karzdej ze stron licząc z dołu do góry. Produkowano odznaki zrówno z srebrzonym wieńcem jak i z pociemnianym. Wieniec dębowy od chmury oddzielają trzy małe otwory w kierunku do góry oraz w lewą i prawą stronę.Większość producentów produkowała ową "gapę" wytłaczając ją z niklu a następnie za pomocą 1,2 lub 3 nitów mocowała ją do odznaki. Pod koniec wojny pojawiły sie odznaki ze zintegrowaną "gapą", jednoczęściowe.Wymiary odznaki to 56 mm x 43 mm gdzie wieniec dębowy miał 7 do 7,5mm szerokości. Rozpiętość skrzydeł "gapy" to 41,5mm a wysokość łacznie ze swastyką wynosi 21 mm.Odznaka była produkowana wyłącznie w wersji pełnej z płaskim rewersem. Generalnie wystepowały trzy rodzaje zapięć w tej odznace. Typ pierwszy był innowacją mającą za zadanie uproszczenie i skrócenie procesu produkcji. Jednoczesciowy model był odlewany razem z haczykiem i zawiasem szpilki będąc integralną częścią odznaki. Modele drugi i trzeci bardzo do siebie podobne, składały się z klasycznego zapięcia"na agrafkę" i haczyka "C" zamocowanego bezpośrednio do rewersu.Odznaka wręczana była w czarnym etui wyłożonym niebieskim aksamitem lub papierowej kopercie. Potwierdzenie nadania odznaki stanowił oddzielny dokument oraz wpis do wherpass i soldbuch. Podobnie jak większość odznak bojowych w Whermachcie, Odznakę Za Bój Naziemny noszono na lewej kieszeni munduru.Kryteria przyznawania odznaki:- Udział w trzech oddzielnych starciach, lub trzy różne dni walki (kampftage).- Odniesienie ran podczas takiego starcia.- Otrzymanie odznaczenia za walke w takim starciu.- Oraz automatycznie pośmiertnie wszyscy polegli starciach lądowych.Artyleria Szturmowa i Spadochroniarze również dekorowani byli tą odznaka po spełnieniu w/w kryteriów.11 listopada 1944 r. w uznaniu zasług weteranów ustanowiono 4 kolejne stopnie odznaki: 25,50,75 i 100 odpowiadające ilości starć, w których brali udział. Ze względu na datę ustanowienia czterech wyższych stopni odznaki praktycznie nie udało się ich wprowadzić w życie a na rynku kolekcjonerskim praktycznie nie występują.
Data dodania: 4 marca 2011
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 828 razy od 4 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.