Indywidualny pakiet przeciwchemiczny IPP-51M.
IPP wz.51-M z 2.X.1976r.
Pakiet z byłego 110 Wojskowego Szpitala Garnizonowego[nast.110 Sz.W. z Przychodnią] w Elblągu.
Ostanie foto z internetu.
Podarunek,2011r.
[Za wiki:]Podstawowymi elementami pakietu są dwa plastikowe pojemniki z roztworami odkażającymi:
-małe naczynie o pojemności 40 cm³ z 15% roztworem krezolanu sodowego w 96% alkoholu etylowym. Roztwór ten służy do neutralizacji związków fosforoorganicznych np sarin, soman czy tabun, poprzez solwolizę – zasadową hydrolizę.
duże naczynie o około 70 cm³ z 10% roztworem chlorku cynku i szklanym pojemnikiem z 15g monochloraminy B (w wewnętrznej ampułce szklanej) w 82% etanolu. Przed użyciem należy rozpuścić monochloraminę B przez zgniecenie naczynia wewnątrz plastikowego pojemnika. Ten roztwór służy do dezaktywacji iperytu, luizytu i V-gazów np. VX lub VG.
dwie szklane fiolki (ampułki) z azotynem amylu o pojemności około 0,5 cm³ każda. W modyfikacji IPP-74 zastosowano zamiast azotynu amylu roztwór złożony z 40% etanolu, 40% eteru dietylowego, 19% chloroformu i 1% amoniaku. Roztwory te mają łagodzić duszności występującą przy działaniu niektórych gazów bojowych. Każdy z tych pojemników zabezpieczony jest w woreczku z gazy, który ma zatrzymać odłamki szkła po użyciu.
W skład pakietu wchodzą także cztery serwetki z gazy bawełnianej (gaziki) do usuwania ciekłych substancji trujących i przecierania odkażanych powierzchni.
Data dodania: 5 marca 2012
Datowanie przedmiotu:
1976
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 1297 razy od 5 marca 2012