K-43 z 1 Państwowej Fabryki Zegarów - 15 kamieni

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 28
<
>
Model tego zegarka mimo sowieckiego wykonania ma na wskroś amerykańską duszę, a jego narodziny są efektem naglącej potrzeby zaspokojenia potrzeb rynku (w pierwszym rzędzie oczywiście chodziło o produkcję dla potrzeb wojska, a dopiero później ludności cywilnej).20 grudnia 1927 r. zostaje wydane postanowienie Rady Pracy i Obrony na mocy którego powierza Najwyższej Radzie Gospodarczej (ВСНХ) organizację produkcji zegarów na terenie ZSRR i jednocześnie poleca zaznajomić się z organizacja produkcji w Szwajcarii i USA (zapewne chodziło o nie do końca legalne sposoby pozyskania technologii).

ZSSR, za pośrednictwem firmy Amtrong (Amtorg Trading Corporation - sowieckie przedstawicielstwo handlowe działające w USA od 1924 r. mające za zadanie organizacje wymiany handlowej po miedzy ZSRR/USA, a jednocześnie przykrywka dla agentów GRU) dokonuje zakupu za sumę 350 tys dolarów firmy Dueber-Hampden Watch Co.

W 1930 r. 30 kontenerów pełnych maszyn, narzędzi oraz części do produkcji zegarków zostaje przewiezionych z USA do ZSRR. Jednocześnie wraz z maszynami sprowadzonych zostaje do kraju rad na okres jednego roku 21 doświadczonych byłych pracowników firmy Dueber-Hampden (od zegarmistrzów do rytowników), którzy mieli kształcić rosyjskich pracowników. Amerykanie mieli podobno wrócić do domów cali i zdrowi, ale według niektórych źródeł słuch po nich zaginął.

W okresie luty-czerwiec 1930 r. na terenie byłej byłej wytwórni papierosów "Czerwona Gwiazda" w Moskwie zorganizowana zostaje 1 Państwowa Fabryka Zegarów "Первый Государственный Часовой Завод - 1ГЧЗ ". Już 5 listopada 1930 roku w 13 rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej doszło do oficjalnej prezentacji pierwszych 50 sztuk zegarka kieszonkowego z mechanizmem K-43 Typ 1 "ТИП 1" (w 1931 roku wyprodukowano zaledwie 70 tys tych zegarków, w latach 1935-1941 2,7 mln sztuk).

Wraz z końcem 1935 roku "1 Państwowa Fabryka Zegarów" została przemianowana na "1 Państwową Fabrykę Zegarów im. Kirowa".

Wraz z atakiem III Rzeszy na ZSRR w 1941 r. 1PFZ została pośpiesznie ewakuowana za Ural i ulokowana w Złotouście.Zegarek posiada mechanizm z wychwytem szwajcarskim na 15 kamieniach, balans bimetaliczny (kompensacyjny) z śrubami regulacyjnymi. Na uwagę zasługuje rozwiązanie mechanizmu blokowania wałka naciągowego w pozycji nakręcanie/ustawianie czasu - jest takie jak w zegarkach amerykańskich - jest to jeszcze wczesny model mechanizmu K-43.

Mechanizm sygnowany cyrylicą "1 ИН ГОСЧАСЗАВОД МОСКВА CCCP 15 камней ТИП 1" oraz numerem seryjnym 27099

1ГЧЗ - "1-й Госчасзавод"- "Первый Государственный часовой завод" - Pierwsza Państwowa Fabryka Zegarów

МОСКВА CCCP - Moskwa ZSRR

15 камней ТИП 1 - 15 kamieni TYP 1
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 642 razy od 11 marca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
14 marca 2012
Dla zainteresowanych więcej zdjęć mechanizmu tu---> http://www.chinawatches.pl/viewtopic.php?t=9013&postdays=0&postorder=asc&start=150
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.