OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 5
<
>
BC-312 to odbiornik radiowy dużej mocy, pierwotnie przeznaczony dla załóg bombowców USAF (United States Air Force). Z czasem ze względu na swe dobre osiągi został zaadoptowany przez piechotę. Tworzył zestaw wraz z nadajnikiem BC-191. Był on przystosowany do odbioru emisji AM i CW w przedziale częstotliwości od 1,5 do 18,0 MHz.

Spora ilość odbiorników tych trafiła do ZSRR w ramach umowy land-lease. Stąd ich spora popularność w polskich kręgach krótkofalarskich, w latach powojennych. Również mój BC-312 przebył długą drogę z USA do europy przez ZSRR. Świadczą o tym radzieckie lampy: do dzisiejszych czasów w tym odbiorniku przetrwała tylko jedna lampa produkcji USA.

Poza tym odbiornik nosi ślady (niekoniecznie chlubne) jego użytkowania powojennego. W miejscu przetwornicy na 14v jakiś nieodpowiedzialny posiadacz tego odbiornika zamontował głośnik, wycinając sporą dziurę. Udało mi się wyciągnąć głośnik i zatkać dziurę blachą, poza tym zamontowałem gniazda i 2 brakujące pokrętła. W przyszłości mam zamiar zastąpić je oryginalnymi częściami i przede wszystkim zamontować oryginalną przetwornicę.
Data dodania: 17 marca 2012
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 503 razy od 17 marca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.