Odznaka Spadochronowa... w PORADNIK - IDENTYFIKACJA ODZNAK NIEMIECKICH OKRESU III RZESZY w MyViMu.com

Odznaka Spadochronowa Luftwaffe Paratrooper Badge

Duże zdjęcie Odznaka Spadochronowa Luftwaffe Paratrooper Badge
Ciekawy eksponat
Odznaka Spadochronowa Luftwaffe ; Paratrooper Badge ; Luftwaffe Fallschirm Schutzenabzeichen

 

1 kwietnia 1935 roku oddział "Landespolizeigruppe General Goring" został przemianowany na "Regiment General Goring" i włączony w struktury Luftwaffe 23 września 1935 r. Część tej jednostki ( I.Jager-Bataillon/RGG I 15.Pionier-Kompanie/RGG ) została w styczniu 1936 przeniesiona do Doberitz w celu odbycia przeszkolenia spadochroniarskiego. Właśnie te oddziały jako kadra dowódcza stały się  zalążkiem przyszłych niemieckich oddziałów skoczków spadochronowych,tworząc już w marcu 1938 nowy rodzaj sił zbrojnych. Aby wyróżnić spośród całej reszty żołnierzy Luftwaffe te elitarne jednostki Reichsminister der Luftwaffe oraz Naczelne Dowództwo ustanowiło 5 listopada 1936 roku Odznakę Strzelca Spadochronowego ("Verordnungsblatt" [16 Nov/n475610612]).

                

Odznaka przedstawia, nurkującego orła trzymającego w szponach swastykę w owalnym wieńcu z liści laurowych ( lewa strona wieńca ) i liści dębowych ( prawa strona wieńca ) w kolorze jasno- lub ciemno-srebrnym. Sam orzeł jest w kolorze złotym i mocowany do wieńca za pomocą 2 cienkich nitów(z wyjątkiem wersji produkowanej i sygnowanej GWL).

               

Odznaka wyposażona była w typowe dla Luftwaffe zapięcie "na agrafkę" z haczykiem w formie"C" przylutowanym na rewersie do wieńca. GWL, BN&L, Assmann to wytwórcy, którzy stosowali odmienny od standardowego zawias zapięcia "na agrafkę". Odznakę produkowano ze stopu nickel-silver (lekki stop o zawartości miedzi w 62%-65%, 21-25% cynku i 13-14% niklu ), tombaku i cynku. Wymiary odznaki (mierząc awers) to: - Wysokość: 52,1mm do 53,9mm

 - Szerokość: 41,8mm do 43,3mm

 - Orzeł         : 49 mm   do 50,7mm

 - Waga        : 20,11gr do 43,98grLista znanych producentów sygnujących własnym logo na rewersie odznaki swoje wyroby. Ze względu na dużą liczbę wersji niesygnowanych jak i długi okres produkcji (1936-45) lista nie powinna być traktowana jako ostatecznie wyczerpująca temat.

 

- C.E.JUNCKER BERLIN SW

 - IMME & SOHN BERLIN

 - W.DEUMER LUDENSCHEID

 - G.W.L. (Gebruder Wegerhoff Ludenscheid)

 - G.H. OSANG DRESDEN

 - P. MEYBAUER BERLIN

 - B&NL (Berg & Nolte Ludenscheid)

 - A (Assmann & Sohn Ludenscheid)

 - J.F.S. (Josef Feix & Sohn Gablonz an der Neckar)

              

Wersja materiałowa, haftowana została zatwierdzona oficjalnie dopiero w 1942. Odznaka była noszona powyżej lewej kieszeni na piersi lub w odpowiadającym tej lokalizacji miejscu w mundurach bez kieszeni. Odznaka była wręczana w ciemno niebieskim etui z materiału imitującego skórę, ozdobionego złotymi literami na wieczku "Luftwaffe = Fallschirm = Schutzenabz.” lub Abzeichen fur FallschirmSpringer [cena etui z taką inskrypcją x4]".Potwierdzeniem przyznania odznaki był oddzielny dokument nadania formatu DIN A4 przed wojną i DIN A5 podczas wojny oraz wpis do Soldbuch i Wherpass.DIN A4 - 210mm x 298mm

DIN A5 - 150mm x 210mm
Data dodania: 7 marca 2011
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 427 razy od 7 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.