Fort pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, zbudowany na planie pięcioboku. Pierwotnie fort otoczony był suchą fosą, która z czasem wypełniła się wodą. Charakterystycznym elementem foru były uniklana w Warszawie kaponiera przeciwskarpowa (jej pozostałości zachowały się do dziś na terenie ogródków działkowych). Fortyfikacja została poważnie zniszczona w ramach likwidacji twierdzy. W czasie II WŚ na przedpolu fortu powstał niewielki cmentarz wojenny, na którym pochowano poległych we wrześniu '39 Niemców. Z czasem (jeszcze w czasie okupacji) cmentarz ten zamienił się w "normalną" nekropolię funkcjonującą do dziś. Na terenie fortu i obok niego w czasie okupacji funkcjonowały dwie strzelnice wojskowe, prawdopodobnie używane jeszcze po wojnie przez WP.
Data dodania: 29 marca 2012
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 722 razy od 29 marca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.