W. Kowalski, Portret Jerzego... w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach w MyViMu.com

W. Kowalski, Portret Jerzego Dunin-Borkowskiego

Duże zdjęcie W. Kowalski, Portret Jerzego Dunin-Borkowskiego
Portret przedstawia Jerzego Dunin-Borkowskiego (1908–1992) w pozycji siedzącej, w ujęciu ¾ w lewo. Pogodnej twarzy portretowanego towarzyszy skupienie. Głowę zdobią siwe, zaczesane do tyłu włosy. Ubrany jest w zieloną koszulę, w rękach trzyma otwartą książkę.

W tle prawdopodobnie fragment ekspozycji Muzeum nad Apteką. Z lewej strony widoczny zegar z postacią Herkulesa, z prawej strony fragment tkaniny. Obraz sprawia wrażenie malowanego pospiesznie, lecz z sympatią dla osoby portretowanej.

Autor obrazu był bliskim przyjacielem J. Dunin-Borkowskiego. Artysta urodził się i prawie całe życie spędził w Warszawie. W latach 1928–1932 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa Jana Szczepkowskiego. Studiował również we Florencji (1961). Pracował jako konserwator dzieł sztuki w MNW (1937–1939). W latach 1945-1950 pełnił funkcję kierownika Pracowni Konserwacji Malarstwa w Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków MKiSz oraz był konserwatorem w Muzeum w Wilanowie. Jako artysta interesował się malarstwem i grafiką. Znany jest m.in. z trzech cykli: Kazimierz nad Wisłą, Warszawa, Rysunki z podróży włoskiej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Data dodania: 29 marca 2012
Datowanie przedmiotu: 1965
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 160 razy od 29 marca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.