Buława hetmańska

Duże zdjęcie Buława hetmańska
Na przeciwległych krańcach czarnego trzonka wężyki generalskie ze srebrnej blachy, szer. 4 cm. Pośrodku umocowana dwoma nitami blacha z wygrawerowanym napisem "Hetmanowi Kolekcjonerów\ Polskich\ Przyjaciele z Łodzi\ 25.IV.1965". Na spodzie trzonka ćwiek z wygrawerowanymi literami "KMK". Głowica o gruszkowatym kształcie, objęta pięcioma wąsami wychodzącymi ze znajdującego się na szczycie głowicy pierścienia ze spłaszczoną kulą. Wąsy łączą się pod głowicą, która u podstawy połączona trzonkiem za pomocą kołnierza o wys. 2,5 cm. U góry kołnierza wycięcia na wąsy, brzegi między nacięciami wywinięte na zewnątrz. Kołnierz grawerowany.Okolicznościową buławę Jerzy Dunin-Borkowski otrzymał od swych przyjaciół, a jednocześnie członków Klubu Miłośników Książki w Łodzi, w 1965 r. Do buławy dołączony został stosowny dyplom, w którym można przeczytać, iż „członkowie [wspomnianego wyżej Klubu] honorują buławą Jerzego Dunin-Borkowskiego Twórcę i Kustosza Muzeum Krośniewickiego w uznaniu Jego wybitnych zasług wokół Kolekcjonerstwa Pamiątek Polskich”. Dar ten sprawił, że z czasem Jerzego Dunin-Borkowskiego zaczęto określać mianem Hetmana Kolekcjonerów Polskich.
Data dodania: 30 marca 2012
Datowanie przedmiotu: 1965
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 325 razy od 30 marca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.