Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Armii

Duże zdjęcie Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Armii
Ciekawy eksponat
Odznaka Artylerii Przeciwlotniczej Armii ;

Artillery Badge ;

Heeres - Flakabzeichen ;Odznaka została ustanowiona przez Naczelne Dowódctwo Armii 18 lipca 1941 r. a zaprojektowana przez firmę Ernst Wilhelm Peekhaus z Berlina. Odznaka przeznaczona była dla artylerzystów i wszystkich jednostek pomocniczych np.: operatorów szperaczy lub obsługi echolokacji.Odznaka przedstawiała 88 mm działo otoczone wieńcem z liści dębu, zwieńczonym u góry godłem państwowym III Rzeszy (orłem ze sfastyką). Wieniec dębowy składał się z 8 liści, po 4 cztery z każdej strony, biegnących od dołu do góry. Odznakę cechuje bardzo wysoka precyzja wykonania. W przeciwieństwie do odznaki Luftwaffe, która składała się z elementów (nitowana lub lutowana gapa) odlewana byłą jako całość i występowała jako wersja pełna lub półpełna. Przypinana do munduru na pionowo umieszczoną z tyłu agrafkę.Odznakę Artylerii mógł przyznać dowódzca w stopniu nie niższym niż Generał Artylerii. Regulamin wskazywał na lewą kieszeń na piersi, jako właściwe miejsce do noszena odznaki na mundurze.Odznaka Artylerii była przyznawana na podstawie systemu punktowego w którym 16 punktów oznaczało otrzymanie odznaki:- 4 punkty można było otrzymać za samodzielne zestrzelenie samolotu wroga przez pojedyńczą baterie.- 2 punkty jeśli w zestrzeleniu brały udział inne baterie.- 1 punkt otzrymywali operatorzy szperaczy i obsługa echolokacji za każde pierwsze wykrycie wrogiego samolotu lub formacji samolotów.Za wyjątkowe akty bohaterstwa i poświęcenia w akcji można była otrzymać odznakę poza systemem punktowym. Także dowódca baterii, w której ponad połowa podkomendnych była już udekorowana Odznaką Artylerii, mógł zostać nią odznaczony poza systemem punktowym.W przeciwieństwie do odznak Artylerii Kriegsmarine czy Luftwaffe Odznaka Artylerii Armii była przyznawana tylko i wyłącznie za operacje przeciwlotnicze. Udział w boju naziemnym był nagradzany Odznaką za Szturm Ogólny(General Assault Badge/Allgemeine Sturmabzeichen).
Data dodania: 9 marca 2011
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 398 razy od 9 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.