fals - szeląg litewski Suczawa lub Ukraina

Duże zdjęcie fals - szeląg litewski Suczawa lub Ukraina
Ciekawy eksponat
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 24
<
>
fals (?) szeląga kowieńskiego

walec

I. Sinczuk, Skarb ze wsi Doszniki

Z białoruskiego przełożył Cezary WolskiGdzie należałoby szukać „fabryki fałszywek”? Są przypuszczenia, że dla rynków Rzeczypospolitej monety fałszywe produkowano: w latach 1669-1673 w Lisiance na Prawobrzeżnej Ukrainie, wg zamysłu hetmana Piotra Doroszenki[6], w latach 1667-1669 pod Rygą z inicjatywy Hansa Dreilinga, będącego wcześniej dostawcą surowca na monety dla Boratiniego[7]. w latach 60-tych i początku 70-tych w Suczawie (Mołdawia), na terenie zamku, w którym od dawna działała mennica[8], a w 1664 roku w węgierskim mieście Nagybanya na zamówienie księcia Michała Kazimierza Radziwiłła fałszywe monety bił Walenty Proczner[9]. Na Ukrainie i w Mołdawii fałszywe monety produkowano za pomocą maszyny walcowej, dlatego też miedziane szelągi tam wybijane będą wykonane w odpowiedniej technice.

http://docs8.chomikuj.pl/131788132,0,1,BY-PL-Sinczuk-I.-Skarb-ze-wsi-Doszniki.pdf
Data dodania: 9 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1660 - 1700
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Numer/sygnatura producenta: 5
Producent: FSJKL
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 558 razy od 9 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
10 marca 2011
przypisanie pochodzenia z prasy walcowej wynika z elipsowatego kształtu krążka...
analogicznie jak poprzedni eksponat
-------------
treść monety słabo czytelna - nie odbiega od normy
10 marca 2011
w przypadku tej boratynki nie mozna mowic o produkcie pochodzacym z maszyn walcowych. jest to zwykly szelag kowienski 1666 z oryginalnego bicia. co sie tyczy innych szelagow, a szczegolnie berzonskich (od miejscowosci berzona na dzisiejszej litwie,a znanych z ichniego "konia z dlugimi nogami" na rewersie i innych cech), tam rowniez mamy do czynienia z biciem monety. sa jednak zdjecia przykladow walcowanych falsow, ale z jakiej mennicy pochodzacych - tego nie wiadomo.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.