Odznaka dla Załóg Łodzi Podwodnych

Duże zdjęcie Odznaka dla Załóg Łodzi Podwodnych
Ciekawy eksponat
Odznaka dla Załóg Łodzi Podwodnych ; Submarine War Badge ; U - Boot KriegsabzeichenProjekt odznaki wykonał rzeźbiarz Paul Casberg's. Nawiązywał on do pierwszowojennej odznaki podwodnej  i zgodnie ze swoim pierwowzorem przedstawia okręt podwodny otoczony wieńcem laurowym a całość wykończona jest na kolor złoty. Różnica między odznaką z okresu I wojny św. a tą z II wojny św. polega na tym, że w pierwszowojennej okręt płynie w prawą stronę a w drugowojennej w lewą oraz wieńczącą wieniec laurowy koronę w pierszowojennej odznace, zastąpiło w drugowojennej godło III Rzeszy (orzeł z rozpostartymi skrzydłami trzymający w szponach swastykę).

Odznaka drugowojenna została jeszcze uwspółcześniona, poprzez dodanie na pokładzie okrętu działa oraz przeniesienie flagi z rufy na kiosk okrętu. Liście laurowego wieńca biegną w przeciwne strony w WWII od kokardy u podstawy do orła na szczycie a w WWI od korony na szczycie do podstawy.

                

1 listopada, 1939 firma Schwerin und Sohn z Berlina zaczęła przygotowywać się do produkcji nowej odznaki. Pierwsze odznaki dostarczono już 10 listopada, wykonane były z tombaku w kolorze błyszcząco-złotym, mocno kontrastując na ciemno-granatowym tle mundurów Kriegsmarine.

                

Wszystkie odznaki były produkowane w wersji z pełnym rewersem, początkowo z tombaku lub mosiądzu a w późniejszym okresie wojny z cynku. Do pełnego rewersu mocowano zapięcie z szeroką szpilą lub z cienką "na agrafkę" montowane zarówno w poziomie jak i w pionie. Odznaka w zależności od producenta oraz od wersji posiadała między ramionami swastyki wypiłowane puste miejsca lub nie, w wersjach gdzie swastyka była odlana jako całość. Fotografie obu typów można obejrzeć przy opisie pierwszej pozycji w tej kolekcji, która jest oryginalną odznaką.

                

Nosiło się ją na lewej kieszeni na piersi we wszystkich mundurach galowych, służbowych, koszulach itd. Staniała zatwierdzona oficjalnie wersja materiałowa z haftowanym żółtozłotym okrętem i wieńcem na tle tkaniny w kolorze niebieskim. Odznakę wręczano w standardowym niebieskim pudełku, wymoszczonym w środku aksamitem wraz z dokumentem nadania ( w j. niem. Urkunde) z wizerunkiem odznaki na górze. W późniejszym okresie wojny odznaka była wręczana w szarej kopercie lub kartonowym pudełku z inskrypcją "U. Boots Kriegsabzeichen 1939".

               

Kryteria przyznawania odznaki były następujące :

 

- służba na okręcie podwodnym podczas patrolu bojowego w nie mniej niż dwóch misjach,

 - służba na okręcie podwodnym podczas patrolu bojowego zakończonego zatopieniem statku lub okrętu wroga,

 - śmierć lub odniesienie rany podczas patrolu bojowego kwalifikowały do otrzymania odznaki bez konieczności spełnienia w/w kryteriów.
Data dodania: 10 marca 2011
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 391 razy od 10 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.