Szeregowiec Mazowieckiej Brygady KBW

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 6
<
>
Data dodania: 11 marca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 3916 razy od 11 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
4 lutego 2017
Na Allegro raczej bez problemów do dostanie.
4 lutego 2017
witam mam pytanie gdzie mozna kupic taki sam mundur,sluzylem we formacji w latach 91/93
22 stycznia 2015 , edytowany: 26 stycznia 2015
Jeśli chodzi o stopnie to ja po wcieleniu w 1974 roku do jednostki na Podchorążych 38 , nosiła wówczas oznaczenie JW 1914 od stycznia 1975 przemianowana na WJ MSW im. Czwartaków AL mam wpis w książeczce wojskowej - szeregowy , st,szeregowy ...Być może inne jednostki '' nadwiślańskie'' jak np z Katowic miały inne stopnie.Była uzupełniona kompania chłopakami z Katowic ale nie pamiętam jakie mieli stopnie w dokumentach. W wykazie wart , rozkazach dziennych na pewno były używane stopnie jak napisałem a napisałem tego sporo przez 2 lata. Jak napisał ''wojak'' sznur był tylko oficjalnie używany służbowo - bywało,że był zabierany nielegalnie podczas wyjazdu do domu na urlopy czy przepustki lub do zrobienia zdjęć.
Historycznie to KBW zostało rozformowane w 1965 roku i w tym samym roku powołana została Brygada Nadwiślańska im.Czwartaków AL podległa MSW w pazdzierniku 1974 w związku z rozwojem powstały NJW MSW.
Jednostka na ul Podchorążych 38 w Warszawie od 1965 roku do stycznia 1975 miała numer JW1914 w strukturze wojsk MSW a od stycznia 1975 przemianowana na WJ MSW im.Czwartaków AL .
Skany książeczki wojskowej nie mają zatem nic wspólnego z nomenklaturą używaną w KBW , nie te lata.
Ładownica też nie odpowiada opisowi z załączonego rozkazu i przedstawionej na zdjęciu poglądowym. Opis i załączone zdjęcie wyraznie wskazuje na brezentową ładownicę na 3 magazynki do 7,62mm kbk AKM
27 lipca 2014
Tylko co do sznura, to był element tylko i wyłącznie służbowy czytaj: Warty ,służby wewnętrzne i nic więcej.Mowie o latach 1982-1984 chyba że wcześniej było inaczej.
23 marca 2013
W swojej wariacji na temat munduru KBW wzorowałem się na książce z której dodałem zdjęcia z opisem. A że bardziej reprezentacyjnie wygląda mundur z ładownicami skórzanymi, to takie fantazyjnie dodałem. Obiecuję, że niebawem pozmieniam zgodnie z naszą najlepszą wiedzę, jak zakończymy dyskusje na jego temat, która jest bardzo owocna, a dla mnie bardzo pouczająca.
Kustosz Starszy kustosz
21 marca 2013
W mojej książeczce jest prawie tak samo " stopień szeregowy, przydział strzelec".
21 marca 2013
Trochę zmian muszę zrobić.... Co do stopni, to jak widać na załączonych zdjęciach - stopień szeregowy, przydział strzelec.
13 marca 2013
NJW nosły taki sam krój mundury jak KBW (metek producenci mogli nie zminić)
Podejrzewam że na przestrzeni lat detale mogły sie zmieniać. Ja byłem w NJW w latach 80-tych (tak z poboru dostałem przydział przy czym byłem wcześniej na szkółce podoficerskiej w MON) Wiec tak, mundur jest nadwilsański, sznur granatowy był elementem galowym, na przepustki czy służbe się go nie nosiło. Nawiasem mówiąc był noszony chyba na prawym ramieniu, na lewym nosiło się sznur bordowy DSS (takijak w całym MON)
Czapki okragłe jak w całym MON dla zasadniczej. Nawet się smielismy że mundury mamy prawie jak pułk szolerzerów Piłsudskiego (zadania zreszta tez podobne). Pasy nosiło się brązowe oficerskie nie takie jak na zdjęciu. Łapki na kołnierzyk s atrochę za jasne, powinny byc w kolorze otoku.Srebrny weżyk to wzór dla słuzby zasadniczej, zawodowi mieli inny. Z ciekawostek to zarówno w KBW jak i NJW nie było szeregowych tylko Strzelcy chociaż w mustrze nie było to aż tak ptzrsztrzegane (jak przyszli do nas ludzi eze ślaskiej brygady z Katowić to w papierach mieli strzelec/starszy strzelec. Musztra te zbyła troch einna - przedwojenna a przynajmniej jej elementy sięzachowały. Podczas defilady na prawo patrz było robione na dwa takty a nie na jeden jak w MON.
Rozkazy te zbyły formulowane trochę inaczej.
18 marca 2011
Może jest to mundur NJW MSW, ale na metce tego munduru było napisane "seregowiec KBW", dlatego tak go podpisałem. Z drugiej strony w latach 60tych były już czapki bez okutych daszków podobne do tej jak na zdjęciu. A na zdjęciu w literaturze opisującej mundury z lat 60tych znalazłem takie zdjęcie. Co do mosina i ładownic, to przecież jak są wcześniejsze, to zdecydowanie mogły być używane później.
Kustosz Starszy kustosz
18 marca 2011
To jest mundur (sznur,pas główny,czapka ,orzełek ) żołnierza NJW MSW ładownice prawdopodobnie z wcześniejszego okresu np. KBW (chodzi o wykończenie skóry) . Broń i bagnet też nie z tego okresu.
Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego do końca 1965 r. uległ rozwiązaniu, a jego jednostki, przemianowane na oddziały Wojsk Obrony Wewnętrznej weszły w skład tworzącego się systemu Obrony Terytorium Kraju. Część jednostek weszła natomiast w skład Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW.
18 marca 2011
Dlaczego czapka wz49?
17 marca 2011
KBW na 100%, czapka wz49 gratuluje.
Kustosz Starszy kustosz
17 marca 2011
To chyba nie jest mundur żołnierza KBW
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.