Pancerna Odznaka Szturmowa,... w PORADNIK - IDENTYFIKACJA ODZNAK NIEMIECKICH OKRESU III RZESZY w MyViMu.com

Pancerna Odznaka Szturmowa, Panzerkampfabzeichen

Ciekawy eksponat
Pancerna Odznaka Szturmowa ; Tank Assault Badge ; Panzerkampfabzeichen:

Została ustanowiona 20 grudnia 1939 roku i była kontynuacją odznaki pancernej pierwszowojennej oraz odznaki pancernej Legionu Condor (fot.1).
Pierwszowojenna odznaka pancerna została ustanowiona przez Ministra Obrony Rzeszy Niemieckiej Dr. Gessler-a 13 lipca 1921 roku "(…) aby zachować w pamięci narodu niemieckiego dokonania jednostek pancernych załogi czołgów, zostaną nagrodzone odznaką pamiątkową, Bojową Odznaką Pancerną”. Po podpisaniu traktatu wersalskiego i oficjalnym zakończeniu wojny, bojowa odznaka pancerna wygasła, gdyż nie nadawano jej z oczywistych względów w okresie pokoju. Kryteria otrzymania odznaki pancernej w WWI były następujące:

- udział w nie mniej niż trzech potyczkach z wrogiem, jako członek załogi czołgu (strzelec lub artylerzysta, dowódca, kierowca i mechanik) w roku 1918. Oficerowie podoficerowie i szeregowi aby otrzymać odznakę pancerną 1.WW musieli złożyć wniosek do Inspektora Wojsk Zmotoryzowanych, aby otrzymać dokument nadania. Posiadacz nadania odznaki mógł sobie ją zamówić na wolnym rynku, niekoniecznie od  związanych kontraktami z rządem producentów. Według niemieckich źródeł oficjalnie nadano w pierwszej wojnie około 100 odznak pancernych.

W 1936 roku za aprobatą Hitlera wznowiono nadawanie Odznaki pancernej dla ochotników z jednostek pancernych Legionu Condor, którzy walczyli w hiszpańskiej wojnie domowej.
Ustanowił, nadawał i odznaczał Odznaką Pancerną Legionu Condor pułkownik Ritter von Thoma a po spełnieniu następujących kryteriów:

- minimum trzy miesiące nienagannej służby na froncie hiszpańskim do zakończenia misji.
Odznakę Legionu Condor oficjalnie Naczelne Dowództwo Wehrmachtu, do noszenia na mundurze zatwierdziło dopiero 10 lipca 1939 roku. Między 1936 a 1945 rokiem, odznaczono około 415 pancerniaków Legionu Condor. Stosunkowo niewielka liczba nadanych odznak odbija się na cenie tej odznaki na rynku kolekcjonerskim (około 4,500 euro) czyniąc ją jedną z droższych.

Po wybuchu Drugiej Wojny Światowej (WWII) Generaloberst von Brauchitsch dla jednostek pancernych Whermachtu, utworzył Pancerną Odznakę Szturmową, którą zaprojektowała firma Ernst Peekhaus z Berlina. Projekt Peekhaus przedstawia  jadący z lewej strony na prawą po polu (łące) czołg, wpisany w owalny wieniec z liści dębu. Zwieńczeniem wieńca oraz odznaki jest godło narodowe III Rzeszy - orzeł trzymający w szponach swastykę (skrzydła złożone). U podstawy odznaki, po środku na dole, wieniec jest przewiązany wstęgą, od której po lewej i prawej stronie rozchodzą się dębowe liście, po 5 z każdej strony. Rewers odznaki w zależności od producenta,wersji i okresu produkcji bywał solidny- tzw. pełny (fot. 2), wytłaczany (fot. 3) lub półpełny (fot. 4). Materiały, z których odznaka była produkowana to tombak, mosiądz i różne stopy cynku.

Kontynuacja przy następnym 'eksponacie' w oknie 'opisu eksponatu'. Fotografie 1-4 w tekście opisano numerami od 5 do 8.
Data dodania: 12 marca 2011
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1540 razy od 12 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.