1. Arrasy Wawelskie

Duże zdjęcie 1. Arrasy Wawelskie
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 9
<
>
Herby Polski i Litwy

Data emisji 23.12.1970Arrasy wawelskie, kolekcja tkanin powstałych ok. 1550-1565 na zamówienie króla Zygmunta II Augusta do dekoracji sal i komnat Zamku Królewskiego na Wawelu i innych rezydencji królewskich. Jeden z najcenniejszych zbiorów arrasów w skali świata. Obecnie niemal jedyna pozostałość pierwotnego wyposażenia wnętrz zamku wawelskiego. Początkowo kolekcję króla tworzyło ok. 170 arrasów, z czego zachowały się 142. Arrasy wawelskie wykonano z użyciem złotych i srebrnych nici w warsztatach w Brukseli, m.in. W. i J. Kempeneerów, J. van Tiegena i N. Leyniersa.

Składają się z 3 serii figuralnych wykonanych wg kartonów M. Coxiena (Dzieje rajskie, Dzieje Noego, Dzieje wieży Babel), a także serie: pejzażowo-zwierzęcą, z herbami Polski i Litwy, z groteskami i inicjałami królewskimi oraz inne pojedyncze sztuki. Umierając bezpotomnie Zygmunt II August zapisał w testamencie swoją kolekcję Rzeczpospolitej. Królowie Zygmunt III i Władysław IV powiększyli ją, jednak z wojen szwedzkich wyszła znacznie uszczuplona. 1795 została zrabowana przez carat. Przechowywana w Rosji do czasu rewindykacji po 1921. 1939 wywieziona do Rumunii, po czym do Kanady. Na Wawel wróciła 1961.
Data dodania: 13 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 516 razy od 13 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.