Dioklecjan w AureusArt w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 13
<
>
(Marcus Aurelius Valerius Diocletianus)
Tetradrachma

aw: A(VTOKPATOP) K(AICAP) Γ(AIOC) OYAΛ(EPIOC) ΔIOKΛHTIANOC CEB(ACTOC) - w transkrypcji: Autokrator Kaisar Gaios Łalerios Diokletianos Sebastos po łacinie brzmiałoby to: Imperator Caesar Gaius Valerius Diocletianus Augustus], popiersie cesarza w wieńcu laurowym i zbroi zwrócone w prawo;
rw: bogini nadziei Elpis (grecki odpowiednik rzymskiej Spes) stojąca w długiej szacie w lewo, trzymająca w prawej ręce kwiat, lewą podtrzymująca długą szatę, obok postaci litery: L (oznacza rok panowania - etus) i A (oznacza 1).
Czyli monetka wybita w pierwszym roku panowania cesarza. Parę lat później Diokles położył kres odrębności mennicy aleksandryjskiej i odtąd produkcja monet była identyczna jak na obszarze całego cesarstwa

Waga: 8,64 g, średnica 20 mm
Mennica: Aleksandria, rok wybicia: 284-285
Data dodania: 13 maja 2012
Datowanie przedmiotu: 284 - 285
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 395 razy od 13 maja 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.