Medal 50-lecia Sił Zbrojnych... w sturmpanzer - zbiory w MyViMu.com

Medal 50-lecia Sił Zbrojnych ZSRR

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 44
<
>
Medal jubileuszowy 50-lecia Sił Zbrojnych ZSRR (ros. Юбилейная медаль "50 лет Вооруженных Сил СССР") – radziecki jubileuszowy medal wojskowy.Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 26 grudnia 1967 roku dla uczczenia 50 rocznicy powstania Sił Zbrojnych ZSRR, dekretami z dnia 22 lutego 1968 i 19 grudnia 1969 roku zmieniono jego statut rozszerzając listę osób uprawnionych do otrzymania medalu.

Zasady nadawaniaZgodnie z dekretem z dnia 26 grudnia 1967 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli:

marszałkowi, generałowie, admirałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze i marynarze nadterminowi wchodzący w dniu 23 lutego 1968 roku w skład Armii Radzieckiej, Marynarki Wojennej ZSRR, wojsk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR, wojsk i organów Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego przy Radzie Ministrów ZSRR

kursanci i studenci Akademii i szkół wojskowych Armii Radzieckiej, Marynarki Wojennej, wojsk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR, wojsk i organów KGB przy Radzie Ministrów ZSRR

marszałkowie, generałowie, admirałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze i marynarze nadterminowi, którzy zostali zwolnieni z czynnej służby wojskowej do rezerwie lub zostali przeniesieni w stan spoczynku jeżeli przesłużyli co najmniej 20 lat w Armii Radzieckiej, Marynarce Wojennej ZSRR, wojskach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR, wojskach i organach KGB przy Radzie Ministrów ZSRR

osobom wyróżnionym tytułem Bohatera Związku Radzieckiego i osobą nagrodzonym Orderem Sławy w trzech klasachDekretem z dnia 22 lutego 1968 roku listę osób uprawnionych do otrzymania medalu rozszerzono o:

członków Gwardii Czerwonej, żołnierzy uczestniczącym w wojnie domowej i biorących udział w walkach z obcą interwencją w latach 1919-1921

żołnierzy wyróżnionych w czasie czynnej służby wojskowej orderami lub medalami: za Odwagę, Uszakowa, za Zasługi Bojowe, Nachimowa, za Wybitne zasługi w ochronie granic państwowych ZSRR, za Ofiarną Pracę i za Wyróżniającą Pracą.Dekretem z dnia 19 grudnia 1969 roku liczbę osób uprawnionych poszerzono o:

partyzantów wojny domowej i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.Łącznie nadano ponad 9 500 000 medali.

Opis odznaki

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany ze pozłacanego mosiądzu o średnicy 37 mm. Na awersie znajduje się pięcioramienna gwiazda pokryta czerwoną emalią, między ramionami gwiazdy znajdują się promienie. W środku gwiazdy znajduje się okrąg o średnicy 19 mm wewnętrz którego znajdują się głowy dwóch żołnierzy Armii Czerwonej, pierwszy w hełmie a drugi w czapce budionowce oraz daty 1918 – 1968. Na rewersie w górnej części jest pięcioramienna gwiazda wewnątrz której umieszczony jest młoty i pług, poniżej napis ПЯТЬДЕСЯТ ЛЕТ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ СССР (pol. Pięćdziesiąt Lat Sił Zbrojnych ZSRR).Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru turkusowego, w środku jest biały pasek o szerokości 2 mm, po bokach czerwone paski o szerokości 2 mm i znowu białe.
Data dodania: 15 czerwca 2012
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 256 razy od 15 czerwca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.