OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 6
<
>
Przepisy ubiorcze funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Wyd MSW W-wa 1955

45. Kurtka diagonalowa, szewiotowa zimowa i letnia oficerska (rys. 33).

1) Strona zewnętrzna kurtki.

Kurtka jest jednorzędowa z kołnierzem wykładanym, swobodna w ramionach, w pasie wcięta, plecy ze szwem po środku. W dolnej części szwa środkowego pleców wykonany jest rozporek, długość rozporka dla średniego rozmiaru wynosi 18 cm. Ramiona kurtki są podwyższone podkładami z waty. Kurtkę zapina się na 4 guziki mundurowe (duże). Górny guzik umieszczony jest w linii poziomej z guzikami górnych kieszeni. Odległość pierwszego guzika od krawędzi przodu wynosi 2cm, a ostatniego od dołu 4cm. Dolny guzik umieszczony jest na linii górnych krawędzi klapek dolnych kieszeni. Guziki biegną środkiem piersi. Odległość dziurek od krawędzi przodu wynosi 2cm. Kurtka posiada 4 naszyte kieszenie z klapkami zapinanymi na małe guziki mundurowe. Górne kieszenie są umieszczone w ten sposób, aby linia głębokości pachy wypadła po środku kieszeni. Odległość kieszeni piersiowej od krawędzi lewego przodu wynosi od 7 — 8cm (w zależności od rozmiaru kurtki). Kieszeń piersiowa na prawym przedzie umieszczona jest w tej samej odległości licząc od środka przyszytych guzików. Dolne dwie kieszenie umieszczone są 2,5 cm powyżej dolnej krawędzi kurtki. Odległość od krawędzi przodu lewego wynosi u góry od 12,5 —13,5cm u dołu od 14 — 15cm (w zależności od rozmiaru kurtki). Wymiary kieszeni dla średniego rozmiaru (96cm objętość piersi i 170cm wysokość figury) wynoszą: a. kieszeń piersiowa — szerokość u góry 12,5cm, u dołu 13cm, a wysokość wraz z klapką 15cm, szerokość klapki kieszeniowej 6cm, b. kieszeń dolna — szer. u góry 17cm, u dołu 21cm, a wysokość wraz z klapką z przodu 22cm, a od strony szwa bocznego 20cm. Szerokość klapki kieszeniowej 7cm. Kołnierz wykładany, szer. wyłożonego kołnierza w tyle wynosi 4cm, a cała szerokość 7cm. Na przedzie kołnierza naszyte są patki z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego (dla Milicji Kolejowej koloru amarantowego), na których wyhaftowana jest oznaka służby. Wymiary wyłogów w przedniej części kołnierza oraz sposób umieszczenia patek na kołnierzu określa (rys. 34). Naramienniki są wszyte z rękawami. Długość naramienników powinna być taka, aby ostry koniec znajdował się o 0,5cm od krawędzi wyłożonego kołnierza. Szerokość naramienników przy wszyciu rękawów wynosi 5cm, przy ostrym końcu 3,5cm. Rękawy są z mankietami naszytymi, zakończone w dolnej części szwa łokciowego rozporkiem. W górnej krawędzi mankietów wszyta jest wypustka szerokości 0,2cm z sukna wyłogowego koloru amarantowego. Wysokość mankietów wynosi 10cm. Po środku mankietu oraz 2,5cm od krawędzi rozporka przyszyty jest duży guzik mundurowy. Stębnówka w krawędziach dolnych przodu, kołnierza, mankietach, klapkach kieszeniowych, kieszeniach, oraz na naramiennikach są szerokości 2mm natomiast stębnówka w górnych krawędziach klapek kieszeniowych wynosi 7mm.

2) Strona wewnętrzna kurtki.

Przody kurtki wykonane są na płótnie lnianym (sztywnik) do samego dołu. Pierś jest usztywniona włosianką nakrytą flanelą. Całość kurtki na podszewce jedwabnej. W górnych częściach przodu podszewki wykonane są dwie kieszenie wewnętrzne. Kieszenie są o otworach 15cm i głębokości 18cm zapinane na guziki i zapinki.
Data dodania: 15 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1955
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1875 razy od 15 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.