OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 487
<
>
Stany Zjednoczone.1956. Zn nr Yv 621.Devils Tower (dosł. Wieża Diabła, dakota: Mato Tipila, Wieża Niedźwiedzia) – intruzja wulkaniczna o wysokości 386 metrów licząc od podstawy i 1558 metrów n.p.m., położona niedaleko miejscowości Hulett we wschodniej części stanu Wyoming, nad rzeką Belle Fourche. Indianie nazywali górę zwykle "Górą Niedźwiedzia" lub "Niedźwiedzią Jamą". Obecną nazwę nadał górze płk Richard Dodge, dowódca ekspedycji, która została w roku 1875 wysłana w Góry Czarne z zadaniem zmapowania terenu i sprawdzenia ile prawdy jest w doniesieniach, że w górach tych jest złoto.Devils Tower została pierwszym z amerykańskich pomników narodowych, ustanowionym 24 września 1906 roku przez prezydenta Theodore'a Roosevelta, który w specjalnej deklaracji ustanawiającej Devils Tower National Monument napisał: "Ta wyniosła i samotna skała ... jest tak wyjątkowym przykładem efektów erozji wietrznej w wysokich górach, że winna być cudem natury jak i obiektem historycznych i naukowych badań".
Data dodania: 27 czerwca 2012
Datowanie przedmiotu: 1956
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 597 razy od 27 czerwca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
3 stycznia 2021
Świetna muzyka była w tym filmie Johna Williamsa ! Pozdrawiam !
Kustosz
3 stycznia 2021
Ja bym jeszcze dodał że sama góra stanowiła plener oraz bardzo ważny element w filmowym klasyku SF w reżyserii S. Spielberga- "Bliskie Spotkania III Stopnia". W filmie było to miejsce wybrane przez obcych na spotkanie cywilizacji ziemskiej z pozaziemską oraz przedmiot pojawiajacy się w wizjach osób "wybranych".
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.