WALERIAN ŁUKASIŃSKI. w TOMKOWE ZBIORY. w MyViMu.com

WALERIAN ŁUKASIŃSKI.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
138 / 180
<
>
Karta pocztowa Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie, "AKROPOL" Kraków.

Czysta, seria 66, numer 32.Walerian Łukasiński (ur. 15 kwietnia 1786 w Warszawie, zm. 27 lutego 1868 w Szlisselburgu) - uczestnik wojen napoleońskich, major armii Królestwa Polskiego. W 1819 współtworzył Wolnomularstwo Narodowe, które w 1821 uległo przekształceniu w Narodowe Towarzystwo Patriotyczne. Działalność Towarzystwa wykryto a Łukasińskiego uwięziono(październik 1822). Podczas powstania listopadowego Wielki Książę Konstanty uprowadził go ze sobą przykutego do armaty. W sumie spędził w więzieniach rosyjskich 46 lat.

Człowiek - symbol niepodległościowych dążeń Polaków, utożsamiany z Powstaniem Listopadowym, choć nie brał w nim udziału ani prawdopodobnie nie miał wpływu na jego wybuch ani przebieg.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Walerian_%C5%81ukasi%C5%84ski
Data dodania: 17 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1910 - 1930
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1137 razy od 17 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.