TROJAK KORONNY Stanisław... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

TROJAK KORONNY Stanisław August Poniatowski (1790)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 86
<
>
Stanisław August Poniatowski (1732-1798)W czasach panowanie Stanisława Augusta, wybijano cztery typy monet miedzianych: szelągi, półgrosze, grosze i trojaki (trzy grosze).

Według ordynacji menniczej : 1 grosz miedziany równał się 3 szelągom.

Podstawą stopy menniczej dla monet miedzianych został funt koloński wagi 467,624 grama. Z takiego funta miedzi wybijano 40 trojaków lub 120 groszy, albo 240 półgroszy, albo 360 szelągów.AWERS (obverse) :

Wizerunek Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwrócony w prawo. W legendzie otokowej napis :

STANISLAUS AUG.D.G.REX POL.M.D.L.

(Stanisław August z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski)REWERS (reverse) :

Na środku - herb Rzeczpospolitej, obowiązujący w latach 1764-1795.

W kole podzielonym na cztery części - po dwa orły - symbol Polski (góra lewo, dół prawo) oraz dwa herby Litwy - Pogoń (góra prawo, dół lewo).

W środku dużego koła, mniejsze kółko z wizerunkiem herbu Stanisława Augusta Poniatowskiego - Ciołek.

Nad dużym kołem - korona typu zamkniętego. Herb Rzeczypospolitej otacza wieniec z gałązek palmowych, na dole opis : E • B •

W legendzie otokowej napis :

GROSSUS POLON : TRIPLEX.1790.Inicjały EB należały do mincerza mennicy warszawskiej : Ephraim Brenn (1774-1792).W latach 1792-1794 na monetach zamiast monogramu zarządcy mennicy, pojawiły się litery M.V. - Moneta Varsoviensis lub M.W. - Mennica Warszawska - do dzisiaj trwają spory co te litery oznaczają.Stanisław August Poniatowski wprowadził nowy system, w którym srebrna złotówka równała się 30 groszom miedzianym lub 4 groszom srebrnym.

Natomiast 8 złotych stanowiło jednego talara.Król Polski: 1764 r. - 1795 r.

Rodzice: Stanisław Poniatowski, Konstancja Czartoryska

Żona: Elżbieta Szydłowska-Grabowska

Dzieci: Konstancja Grabowska, Michał Grabowski, Izabela Grabowska, Stanisław Grabowski

Miejsce pochówku: Bazylika św. Jana w WarszawieJeszcze za życia Augusta III, w 1763, stronnictwo Czartoryskich przygotowywało zamach stanu i wprowadzenie na tron polski przedstawiciela swojego obozu z pomocą wojsk rosyjskich.

11 kwietnia 1764 nastąpiło podpisanie porozumienie pomiędzy Rosją i Prusami odnośnie przeprowadzenia w Rzeczypospolitej elekcji wspólnego kandydata. Wybór padł na stolnika litewskiego Stanisława Antoniego Poniatowskiego, który jako były kochanek Katarzyny II, gwarantował uległość wobec Rosji.Od początku nie budził sympatii szlachty, która odnosiła się do niego z nieufnością i uważała go za zwolennika Rosjan. Także jego pochodzenie, czyli ze średniej szlachty, nie przyniosło mu popularności. Wszystko to spowodowało, że od początku miał przeciwko sobie szlachtę.

Po swoim wyborze na króla, dążył do przeprowadzenia w Rzeczypospolitej reform politycznych, gospodarczych i wojskowych. Chciał realizować swoją własną politykę. Utworzono wtedy komisję skarbową i wojskową i nieznacznie ograniczono liberum veto.Wszystko to doprowadziło do pogorszenia stosunków z Rosją, która obawiała się utraty swoich wpływów w Polsce. Spowodowało to z czasem interwencję Rosji, która zahamowała rozpoczęty przez króla proces reform.W 1772 r. dokonał się I rozbiór Polski przez Rosję, Prusy i Austrię. I chociaż król stosował politykę biernego oporu i opóźniania, to jednak ostatecznie musiał uznać utratę części ziem polskich i kontrolę rosyjskiego ambasadora.http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_August_Poniatowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poniatowscy_herbu_Cio%C5%82ek
Data dodania: 16 lipca 2012
Datowanie przedmiotu: 1790
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: miedź
Waga: 11,40 g
Średnica: 26,5 mm
Rant: gładki
Grubość: 2,6 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1669 razy od 16 lipca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.