Chuck Norris z blondynką

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
196 / 197
<
>
Na zdjęciu Chuck Norris, czyli ten który:

- rozbija atomy uderzeniem z półobrotu,

- dwa razy policzył do nieskończoności,

- nie znajduje się na banknotach tylko dlatego, że na całym świecie nie ma odpowiednio dużego nominału,

- znany jest z setek innych, dla zwykłego śmiertelnika równie nieosiągalnych rzeczy.

Obok niego nieznana mi aktorka.



Miałem kłopoty z datowaniem lusterka. Norris brodę zapuścił w 1983 r. W Polsce stał się popularny wraz z pojawieniem się większej ilości magnetowidów czyli u schyłku komuny, powiedzmy po roku 1987. Zaciekawiło mnie zdjęcie, które od razu wydało mi się wycięte z gazety. Delikatnie rozebrałem całą konstrukcję. Konkluzja do jakiej doszedłem, jest nieco zaskakująca, ale z drugiej strony oczywista. Wynalazek tak genialny, nieznany w tej formie w innych krajach, nie mógł umrzeć razem z najdurniejszym ustrojem. Przecież te lusterka były antysystemowe, opozycyjne bez uświadamiania sobie tego faktu. Pokazywały często inny, niedostępny świat znany z zagranicznych filmów. Dawały namiastkę lizania tej zupełnie innej rzeczywistości, czasami także krajowej. Taka ta Bardotka, czy inna Pola Raksa, była piękna i niedostępna, a przecież każdy posiadacz lusterka nosił ją we własnej kieszeni. Ten świat, te kulturowe kalki nie mogły od razu wyparować z głów rodaków wraz z ogłoszeniem przez Joannę Szczepkowską końca komunizmu w Polsce.



Technologia lusterka siermiężna jak zawsze, wykonanie badziewne, lusterkowy idol jak zwykle topowy i współczesny dla nabywcy. Program telewizyjny widoczny na odwrocie zdjęcia daje oczywistą wskazówkę pomocną w datowaniu. Program TVP Polonia nadaje od 31 marca 1993 r. Audycja "Śledztwo w Miednoje" w stacji przeznaczonej dla innych krajów na pewno by się nie pojawiła przed upadkiem komuny.



Wahałem się, czy wklejać to lusterko w tak dostojnym towarzystwie. Zdecydowałem się na to, aby pokazać, że gaśnięcie tego społecznego zjawiska było długotrwałe. Ludzie nie od razu otrząsnęli się z przeszłości ciężkiej, ale niekiedy śmiesznej do absurdu. Nie tylko lusterka przetrwały upadek komuny, takich zjawisk, ciągnących się nawet do dzisiaj, jest znacznie więcej.



Średnica 67 mm.
Data dodania: 26 lipca 2012
Datowanie przedmiotu: 1993 - 1998
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 357 razy od 26 lipca 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.