OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 8
<
>
Pierwszy z moich bezmianów. Domowa samoróbka sporządzona przez Polaka wywiezionego z rodziną na Sybir w czasie II wojny światowej.

Ten bezmian, to konstrukcyjna esencja tego typu wag. Na końcu wystruganego kija umieszczona została duża nakrętka. Z drugiej strony zamocowano hak z kawałka drutu, przymocowany do drewna gwoździem. Na drążku można znaleźć liczne gwoździki, oznaczające kolejne możliwe do odmierzenia wagi. Później pojawiły się nacięcia wyznaczające jakieś kolejne, potrzebne w danym momencie wielkości. Gdy po latach drewno wyschło śruba zaczęła się odkręcać. Aby to uniemożliwić wbito przy niej kilkanaście gwoździ.



Historia tego bezmianu została mi opowiedziana przez panią, która jako mała dziewczynka wróciła do Polski krótko po 1945 r. Wrócili w jakiś cudowny sposób dużo wcześniej niż inni Sybiracy, którzy wracali jeszcze po 1956 r.

Bezmian zrobił jej ojciec. Wykorzystał do tego dużą metalową nakrętkę. Nakrętka była własnością państwa sowieckiego. Za "kradzież" walającego się żelastwa ojciec miał zostać surowo ukarany. Jednak miejscowy komendant uznał, że przyda mu się na miejscu taka złota rączka i sprawa nie miała dalszych konsekwencji. Podobnych bezmianów zrobił później wiele. Gdy wyjeżdżali do Polski zabrali go ze sobą. Prawdopodobnie dlatego, że niewiele mieli do wzięcia. Przy kontroli granicznej chciano im go zabrać. Ojciec wytłumaczył, że dostał go od komendanta, który powiedział, że ma go zabrać do Polski, bo tam nic nie ma. I tak udało mu się przekroczyć granicę.

Gdy rodzina zajmowała gospodarstwo w okolicach Koszalina wśród pozostawionego, niemal kompletnego dobytku, znaleźli także niemiecki bezmian. Dla ojca, a później jego córki te dwa bezmiany - syberyjski i poniemiecki - były pamiątką po poplątanych losach polskiej i niemieckiej rodziny. W latach 70. gospodarstwo odwiedził dawny niemiecki właściciel. Chciał na pamiątkę zebrać jakiś mały przedmiot, padło właśnie na bezmian. Gdy jednak usłyszał syberyjskie dzieje prezentowanego tu bezmianu, to odstąpił od swojego zamiaru. Stwierdził, że oba bezmiany powinny pozostać w jednym miejscu.



Długość bezmianu 70,6 cm, jeden z dłuższych w moim zbiorze.
Data dodania: 1 sierpnia 2012
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 682 razy od 1 sierpnia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.