Herb Ziemi Dobrzyńskiej.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
40 / 99
<
>
Herb Ziemi Dobrzyńskiej na Cp.1558 -wyd. 1.02.2011 -600 lecie zawarcia pierwszego pokoju toruńskiego.Herby ziemi dobrzyńskiej. "Herb jej wyobraża głowę sędziwego człowieka z dwiema koronami, jedna na głowie z rogami bawolimi, a druga na szyi. Głowa ta oznacza króla Władysława Łokietka , którego rycerstwo ziemi Dobrzyńskiej,wdzięczne za wydobycie ze szponów Zakonu krzyżackiego,uprosiło,że mu za herb pozwolił używać swojego własnego wizerunku. Dwie zaś korony,jedna na głowie,druga na szyi, są to właśnie owe dwie części ,mazowiecka i kujawska,które się ostatecznie za przyczyną walecznego Łokietka zjednoczyły: nakoniec rogi bawole czy turze miały oznaczać leśną naturę tej krainy".Opis herbu ziemi z "Geografii historycznej ziem dawnej Polski". Zygmunta Glogera.Wydanie II poprawione. Kraków 1903Ziemia dobrzyńska – obszar w województwie kujawsko-pomorskim, na wschód od Torunia, między rzekami: Wisłą, Drwęcą i Skrwą.Pierwotnie głównym miastem ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (obecnie Dobrzyń nad Wisłą). Najważniejszymi miastami, oprócz Dobrzynia nad Wisłą były: Rypin, Lipno, Górzno, Bobrowniki, Skępe. Zamki murowane znajdowały się w Bobrownikach, Złotorii, Radzikach, Sadłowie, Rypinie, Dobrzyniu, Lipnie, Ciechocinie i Górznie.I pokój toruński – traktat pokojowy zawarty 1 lutego 1411 na wiślanej wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu, między Polską i Litwą a Krzyżakami, kończący tzw. wielką wojnę z lat 1409-1411. Ustalono m.in., że ziemie, miasta i zamki zdobyte przez obie strony wrócą pod poprzednią władzę. Zakon krzyżacki zrezygnował ze Żmudzi na okres życia Władysława Jagiełły i Witolda, Mazowsze odzyskało Zawkrze, a Polska ziemię dobrzyńską.
Data dodania: 21 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1178 razy od 21 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.