PÓŁTORAK KORONNY ZYGMUNT III W... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

PÓŁTORAK KORONNY ZYGMUNT III WAZA (1625)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 86
<
>
Półtorak koronny Zygmunt III Waza (1587-1632)AWERS

Tarcza z herbami Polski, Litwy, w środku Snopek Wazów. Nad tarczą z herbami - korona.

W legendzie otokowej : napis rozdzielony na górze koroną, a na dole cyfrą 3 w tarczy: SIGIS 3•DG / REX•P M•D•LREWERS

Jabłko królewskie z liczbą Z4 na środku, po bokach rok wybicia : 2 / 5 (1625).

W otoku napis : * MONE * NO / REG * POLO *

przedzielony na górze krzyżem, a na dole herbem Sas podskarbiego wielkiego koronnego Mikołaja Daniłłowicza.

------------------------------------------------------------------------Półtoraki były monetami o wartości półtora grosza (1 1/2 grosza - 3 półgrosze), bite w Polsce i na Litwie w XVII-XVIII w., w latach 1619-1627.Pierwsze półtoraki były wybijane już w 1614 roku i miały wypełnić lukę między groszem a trojakiem. Pierwsze monety wychodziły z mennic w Krakowie i Bydgoszczy, a na awersie widniał orzeł polski.

W późniejszym czasie bicie monety ograniczono do mennicy w Bydgoszczy (1617-1627) oraz mennicy w Wilnie (1619-1620) i Rydze.

W 1615 roku orła na awersie zastąpiła tarcza herbowa z koroną u góry i pięcioma polami, w których umieszczono podwójnie Orła i Pogoń oraz Snopek Wazów.Rewers był wzorowany na groszu brandenburskim i przedstawiał jabłko królewskie, które z czasem ulegało pewnym modyfikacjom.Półtoraki były bite ze słabego srebra (ok. 0.469). W zamierzeniu miały służyć tylko do handlu nadgranicznego, a dzięki słabemu srebru chciano uniknąć wywozu monety poza granice Rzeczypospolitej. Była to moneta o niezbyt wielkiej wartości i często niezbyt starannie wykonana.Trójka u dołu na awersie oznacza równowartość trzech półgroszy. Cyfra 24, wpisana w jabłko królewskie na rewersie to wskazanie, że 24 półtoraki równały się talarowi.

Tak miało być na początku, ale szybko wartość monety spadała, spowodowana wzrostem cen w tamtych czasach, co z kolei odbiło się na wzroście wartości monet talarowych i dukatowych.Panowanie Zygmunta III Wazy zapisało się w historii mennictwa polskiego najbogatszą produkcją monet.Czynnych było 16 mennic, w tym 7 koronnych.

Oprócz mennic koronnych bito monety miejskie w mennicach: poznańskiej, wschowskiej i łobżenickiej, monety litewskie, gdańskie, toruńskie, elbląskie, ryskie oraz monety lenne kurlandzkie.Monety koronne bito w mennicach: olkuskiej, poznańskiej, wschowskiej, bydgoskiej, malborskiej, lubelskiej i krakowskiej.Przydatne linki :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Miko%C5%82aj_Dani%C5%82owicz
Data dodania: 22 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1625
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: srebro
Waga: 0,90 g
Średnica: ok. 19,2 mm
Rant: gładki
Mennica: Bydgoszcz
Grubość: ok. 0,6 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1082 razy od 22 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
23 marca 2011
to je konkursowa sesja zdjęciowa ;)
23 marca 2011
Czy mi się wydaje, czy ta moneta lewituje?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.