Tarcza Naramienna Narwik... w PORADNIK - IDENTYFIKACJA ODZNAK NIEMIECKICH OKRESU III RZESZY w MyViMu.com

Tarcza Naramienna Narwik Narvikschild

Duże zdjęcie Tarcza Naramienna Narwik Narvikschild
Ciekawy eksponat
Tarcza Naramienna Narwik ; Narvikschild ; Narvik ShieldKopia - wersja w srebrzeUstanowiona 19 sierpnia 1940 roku przyznawana oficerom, podoficerom i szeregowym Kriegsmarine, Luftwaffe lub Heer biorącym udział w Bitwie o Narwik ( od 9 kwietnia do 9 czerwca ) podczas kampanii norweskiej.Ogólnie nadano 8,577 tarcz naramiennych Narwik

( popularnie tzw. szyldów ) dla wszystkich trzech rodzajów wojsk. Pierwszym odznaczonym - 21 marca 1941 roku, był Generealoberst Dietl. Projekt tego pierwszego z nowego rodzaju odznaczeń wykonał Profesor Klein z Monachium a przybrało ono formę tarczy zwieńczonej orłem trzymającym w szponach swastykę otoczoną wieńcem. Trzy stopnie tworzą głębię między swastyką w wieńcu a złożonymi lecz wydłużonymi skrzydłami orła, ostatni z nich jednocześnie tworzy górny bok prostokąta w który wpisana jest nazwa "Narvik". Poniżej zaś mamy elementy charakterystyczne dla każdego rodzaju wojsk których współpraca była niezbędna do odniesienia końcowego sukcesu w Bitwie o Narwik. I tak: - szarotka to znak rozpoznawczy Strzelców Górskich z wojsk lądowych ( Gebirgsjäger, Heer ), którymi  dowodził Generaloberst Edward Dietl - kotwica reprezentuje jednostki Kriegsmarine zarówno marynarzy, jak i oddziały walczące na lądzie - śmigło jest odzwierciedleniem zaangażowania Luftwaffe, jej spadochroniarzy ( Fallschirmjäger ) oraz personelu latającego.Śmigło oraz kotwica są skrzyżowane zaś szarotka jest ponad nimi wkomponowana  w datę 1940.

Tarcze (szyld) produkowano jako wytłoczkę z cynku lub mosiądzu ( pierwsze egzemplarze ) z kontrą, pomiędzy nimi zaś znajdował się materiał odpowiednio w kolorze do munduru rodzaju sił zbrojnych odznaczonego ( heer - feldgrau, luftwaffe – blaugrau, kriegsmarine - blue).Tarcza Narvik dla Kriegsmarine była w tradycyjnym dla niej kolorze złotym zaś dla Luftwaffe i Heer w kolorze srebrnym.Tarcza była noszona na lewym ramieniu a każdemu odznaczonemu wręczano 3szt., tarcze wręczano również pośmiertnie spadkobiercom. Stosunkowo niewielka liczba nadań oraz wczesnowojenny czas ustanowienia odznaczenia powodował, że jej posiadanie było bardzo prestiżowe.Grzechem byłoby nie wspomnieć o udziale polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Podchalańskich (SBSP) w ciężkich bojach, w trudnym, górzystym terenie wokół Narwiku. Brygada wraz z oddziałami norweskimi zdobyła miasto i port 28 maja. Pozycje utrzymywała aż do momentu odesłania na powrót do Francji, w związku z niemieckim atakiem na Belgię i Holandię.Odpowiednikiem dla żołnierzy polskich tarczy Narwik był Norweski Sznur Naramienny, wręczany weteranom Bitwy o Narwik (zainteresowanych odsyłam do nr.5 Archeologii Wojskowej i artykułu autorstwa Bjorna Bratbak-a). 
Data dodania: 23 marca 2011
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 320 razy od 23 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.