Karkonosze - Bierutowice, Świątynia Wang - ok.1949

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
176 / 209
<
>
Pocztówka z 1949 roku, ale z matrycy sprzed I wojny światowej (wyjaśnienie w dalszej części opisu).



Karpacz - Bierutowice.

Świątynia Wang.



Ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.

Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.

(WIKI)



Proszę porównać tę pocztówkę z poprzednią. Jest to wierna kopia z dwoma wyjątkami: przycięto zdjęcie od dołu, żeby pozbyć się niemieckiego opisu oraz zamazano postać mężczyzny stojącego na tle wieży (na pocztówce powojennej wygląda jak krzak, np. tuja). O ile pierwsza zmiana jest wytłumaczalna, to pozostaje pytanie - co i komu przeszkadzała postać tego mężczyzny? Przecież nic nie świadczy o tym, że jest on Niemcem. Mam swoją teorię na wytłumaczenie tego zabiegu, ale najpierw chętnie wysłucham Waszych sugestii (o ile będą).



W treści korespondencji ciekawy fragment (z życia):

"Co do panienek, to spotkał nas zawód. Nie ma panic samotnych. Każda już kogoś ma."
Data dodania: 25 października 2012
Datowanie przedmiotu: 1949
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2012 - 10
Numer/sygnatura producenta: K-3414 - W.Z.G. - 3435/9.49
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 328 razy od 25 października 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.