OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
183 / 497
<
>
Rumunia.2012.



800 lat Timişoary.



Timişoara, Timiszoara (daw. pol. Temeszwar, węg. Temesvár, niem. Temeswar, Temeschwar lub Temeschburg) – miasto w zachodniej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Temesz, przemysł maszynowy, chemiczny, skórzany, włókienniczy, spożywczy. Ważny węzeł komunikacyjny, uniwersytet. W VII wieku urodził się tu papież Konon. W latach 80. w mieście tym produkowana była Dacia 500 Lăstun.



Pierwsze wzmianki o Timişoarze pochodzą z 1212 r. W 1316 r. w mieście rezydował król węgierski Karol I Robert, następnie zamek przeszedł w ręce węgierskiego regenta i wojewody siedmiogrodzkiego Jana Hunyadyego / rum. Ioan de Hunedoara. 20 lipca 1514 r. w mieście został okrutnie stracony György Dózsa - przywódca powstania chłopskiego na Węgrzech i w Siedmiogrodzie. W 1522 roku miasto zajęli Turcy. Po 164 latach Timişoara na 200 lat znalazła się pod panowaniem Austrii, późniejszej monarchii austro-węgierskiej.



20 grudnia 1989 r. po krwawych zamieszkach Timişoara została ogłoszona pierwszym wolnym miastem w Rumunii. Powodem wybuchu buntu było przymusowe przesiedlenie węgierskiego pastora ewangelickiego Lászlo Tőkésa zorganizowane przez tajną policję Securitate
Data dodania: 22 listopada 2012
Datowanie przedmiotu: 2012
Miejsce pochodzenia: Rumunia
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 244 razy od 22 listopada 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
22 listopada 2012
Ale wspomnienie ... pierwszy i ostatni raz zemdlałem, oddawałem w 1989 krew dla Rumunii... jak wielu Polaków. Padłem po dwóch setkach... co w konfrontacji z innym płynem mi się nie zdarza:)))
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.