Herb Strzemię- pieczęć ,tłok do laku , nr 2

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 4
<
>
Herb Strzemię -Tłok pieczętny,mosiądz ,okrągły średnica 3,9 cm.Grubość 5 mm.Bez uchwytu.

Herb rżnięty w mosiądzu.Pełne wyobrażenie herbu.Panoplia wojenne.Legenda otokowa :Pieczęć Urzędowa Państwa ( Majątku)Słupiec.

Pieczęć służyła nie jako osobista tylko urzędowa-prywatna.

Prawdopodobnie celowo uszkodzona by po 1944 r. nikt się nią nie posłużył.

Okres XVIII/XIX w.

nr kat. 125

EX
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 888 razy od 9 grudnia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
18 października, 18:02
Słupiec (Słupiec Wielki, Słupiec nad Wisłą), wieś i majątek niegdys w pow. wiślickim, woj. sandomierskim - obecnie pow. dąbrowski, woj. małopolskie. Tłok pochodzi z czasów c.k. Galicji, t.j. z pierwszej połowy XIX w. a herb Strzemię na nim przedstawiony to herb Garlickich piszących się na Górnych Garlicach w Małopolsce. W latach 1807 - 1832 rodzina ta była w posiadaniu części Słupca Wielkiego zwanej Stary Dwór, urzędowo nazywanej także Słupiec Garlicki. Nazwa weszła w uzycie po sporządzniu, tzw. drugiego katastru galicyjskiego (franciszkańskiego) w r. 1820. a więc również sama pieczęć była wykonana po tym roku. Była onaw użyciu przez długie lata w ciągu wieku XIX, a byc może jeszcze w wieku XX.
W archiwum parafialnym w Słupcu znajduje się przynajmniej jeden dokument - bodaj z r. 1851 - z odciskiem tej pieczęci. Inne dokumenty można znaleźć w archiwach lwowskich, w zespole c.k. Prokuratorii Skarbu. Co ciekawe, pieczęć ta znana były w Słupcu  jeszcze w okresie międzywojennym, a według miejscowych trójkątny na niej element wyobrażał... miarkę na zboże.
Ciekawe byłyby jego późniejsze losy i w jaki sposób ów tłok trafił do Muzem Szlacheckie Ostatki? Zdaje się, że w Tarnowskiem jest to swoisty unikat. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.