Dar Pomorza - lata 60-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
79 / 111
<
>
Lata 60-te XX w.

'Dar Pomorza" (Biała Fregata) – trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego.

"Dar Pomorza" zbudowano w latach 1909-1910 w stoczni „Blohm und Voss” w Hamburgu na zamówienie Niemieckiego Stowarzyszenia Statków Szkolnych. Otrzymał wówczas nazwę Prinzess Eitel Friedrich.
W 1920 roku statek przydzielono (zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego) Francji, jako część odszkodowań wojennych. Przez następnych 9 lat statek nie był używany. W tym czasie parokrotnie zmieniał opiekuna. Ostatecznie w 1929 roku został wystawiony na sprzedaż i kupiony przez Polskę, głównie ze składek mieszkańców Pomorza (stąd nadana mu nazwa "Dar Pomorza") z przeznaczeniem na statek szkolny dla przyszłych marynarzy.
Po remoncie w Danii od 1930 roku rozpoczął służbę pod polską banderą. W przededniu wybuchu II wojny światowej wypłynął do Szwecji i tam przetrwał cały okres wojenny.
Do Polski powrócił w 1946 roku i nadal pełniąc służbę jako statek szkolny pływał do 1981 roku. Wtedy to, ze względu na ogromne koszty niezbędnego remontu i modernizacji zbliżone do kosztów wybudowania zupełnie nowego żaglowca postanowiono o wycofaniu "Daru Pomorza" z dalszej eksploatacji i przystosowaniu do funkcji pływającego muzeum.
"Dar Pomorza" dwukrotnie (1972 i 1980) zwyciężył w wyścigach żaglowców podczas Operacji Żagiel. Dzięki pierwszemu zwycięstwu w 1972 roku, Polska otrzymała prawo do organizacji tej imprezy w 1974 roku w Gdyni.
Data dodania: 1 stycznia 2013
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: ?
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Morska Agencja Fotograficzna Gdynia
Rozmiar: 10 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Dar Pomorza
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 291 razy od 1 stycznia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.