Polski guzik wyprodukowany w Londynie przez firmę “J.R. GAUNT & SON LONDON”
cytat :
"Po klęsce Francji część żołnierzy przedostała się różnymi drogami do Anglii, gdzie od końca 1940 roku produkowano guziki wojskowe dla żołnierzy polskich. W okresie 1940-1945 w Polskich Siłach Zbrojnych używano wielu innych typów guzików, nieznanych wytwórców. Poza guzikami wzór 40 są to mniej, lub bardziej udane próby naśladownictwa i kopiowania guzików wzór 28. Często z braku guzików w magazynach, żołnierze sami je wykonywali, metodą odlewania z miękkich i łatwo topliwych metali takich jak miedź, mosiądz, cyna i ołów lub wybijania, w warsztatach polowych."
http://wolf.pl/guziki.html#C2
Producent J. R. Gaunt and Son, to jedna z najstarszych odlewni mosiądzu oraz fabryka zajmująca się produkcją akcesoriów dla wojska i policji w Anglii, założona w 1750 roku (Birminham & London).
Około 1925 roku firma zmieniła nazwę na : J. R. Gaunt and Sons.
Od 1870 r. do 1970 r. główną działalność firmy opierała się na produkcji guzików,
WOJSKO POLSKIE W ANGLII
WOJSKA LĄDOWE
Rysunek orła na pierwszych guzikach produkowanych w Anglii dla Wojska Polskiego, jest niemal identyczny z orłem na guzikach produkcji francuskiej, choć zauważyć można różnice w szczegółach. Występują w czterech wielkościach: 13 mm- guziki używane przy naramiennikach oraz przy furażerkach, 16 i 22 mm- guziki mundurowe, oraz 26 mm- guziki płaszczowe. Wykonane są z białego metalu patynowanego, ze spodem mosiężnym, dwuwarstwowe wewnątrz puste. Posiadają oznaczenia firm“GAUNT LONDON”, “J.R. GAUNT & SON LONDON”, “J.R. GAUNT & SON LTD LONDON ENGLAND”, “MADE IN ENGLAND”, lub nie są sygnowane. Występują również nieliczne egzemplarze guzików średnicy 11 mm zaopatrzone w dwie cienkie blaszki długości 15 mm każda, służące do mocowania podpinki przy czapkach, być może także do furażerek. Są to guziki dwuwarstwowe mocno wypukłe wykonane w całości z białego metalu oksydowanego. Nie posiadają oznaczeń na rewersie.
W Anglii powstały udane wzory guzików naśladujących rysunkiem orła guziki wzoru 1928. Produkowane były w dwóch wielkościach: 25 i 17mm. Występowały w dwóch rodzajach: z białego metalu, lub z białego metalu srebrzone. Spotyka się na nich oznaczenia firmy “BUTTONS LIMITED BIRMINGHAM” na guzikach dużych, oraz “BUTTONS Ltd B`HAM” na guzikach małych. Występuje też dość duża grupa guzików przedstawiających orła według wzoru 1928 różniących się od omawianych poprzednio. Są to guziki wykonane podobnie, dwuwarstwowe lecz bardziej płaskie. Wykonane zawsze z mosiądzu i srebrzone lub niklowane, nie posiadają napisów na rewersie gdzie często występują dwa otwory technologiczne. Występują w wielkościach 17, 23 i 25 mm. Ciekawy guzik najbardziej zbliżony do przedwojennego wzoru z 1928 roku wykonała firma “SPINK & SON” z Londynu. Jest to guzik masywny, przypominający wyroby firmy Bronisława Grabskiego. Jedyna istotna różnica to oznaczenie firmy na rewersie. Średnica guzika 22 mm. Odnotowano także guzik dwuwarstwowy, wykonany z niklowanego mosiądzu przedstawiający orła według wzoru 1928, jednak o nieco odmiennym rysunku. Na rewersie nie posiada żadnych oznaczeń. Średnica guzika 24 mm.
Pod koniec wojny w Anglii rozpoczęła się produkcja guzików z orłem polskim wykonanych z tworzywa sztucznego. Występują w dwóch wielkościach: 17 i 23 mm. Uszko służące do przyszycia wykonane jest z blaszki stalowej lub mosiężnej, w której nawiercono otworek, połączonej z płytką wtopioną w guzik podczas procesu produkcji. Generalnie guziki te wykonane są z tworzywa w kolorze zielonym, choć występują niekiedy dość duże różnice w odcieniach, a zdarzają się egzemplarze brązowe. W latach 1945-47 produkowano bardzo ciekawe guziki przedstawiające orła wzoru 28 wykonane w całości, wraz z uchem z tworzywa sztucznego w kolorze khaki. Znane są w dwóch wielkościach 22 mm guziki mundurowe i 25 mm do płaszcza.
Wszystkie guziki produkowane w Anglii dla Polskich Sił Zbrojnych przedstawiają orła umieszczonego w okręgu.
Guziki wykonane według wzoru z 1928 roku, jednowarstwowe, bite przez kontrę, o bardzo wyraźnym rysunku orła na rewersie, z charakterystycznym uchem wykonanym z płaskiego drutu i przylutowanym pośrodku spodniej części guzika produkowane były po wojnie dla organizacji kombatanckich. Występują w wielkości 22 mm w dwóch odmianach. Pierwsza z nich jest srebrzona i oksydowana, druga chromowana.
WOJSKA LOTNICZE
Guziki dla lotnictwa, dwuwarstwowe dość mocno wypukłe wyobrażające orła według wzoru z 1928 roku, wykonane są z mosiądzu złoconego. Występują w trzech wymiarach : 14, 17 i 24 mm. Produkowane przez firmy : “J.R.GAUNT & SON LONDON”, także w odmianie sygnowania “GAUNT LONDON” i “FIRMIN LONDON”. Znane są egzemplarze sygnowane “GIEVES Ltd” choć nie była to firma produkująca guziki lecz firma krawiecka.
Data dodania: 16 stycznia 2013
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu:
tyfus
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!