Polski guzik wojsowy made in London

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
78 / 80
<
>
Polski guzik wyprodukowany w Londynie przez firmę “J.R. GAUNT & SON LONDON”

cytat :

"Po klęsce Francji część żołnierzy przedostała się różnymi drogami do Anglii, gdzie od końca 1940 roku produkowano guziki wojskowe dla żołnierzy polskich. W okresie 1940-1945 w Polskich Siłach Zbrojnych używano wielu innych typów guzików, nieznanych wytwórców. Poza guzikami wzór 40 są to mniej, lub bardziej udane próby naśladownictwa i kopiowania guzików wzór 28. Często z braku guzików w magazynach, żołnierze sami je wykonywali, metodą odlewania z miękkich i łatwo topliwych metali takich jak miedź, mosiądz, cyna i ołów lub wybijania, w warsztatach polowych."



http://wolf.pl/guziki.html#C2



Producent J. R. Gaunt and Son, to jedna z najstarszych odlewni mosiądzu oraz fabryka zajmująca się produkcją akcesoriów dla wojska i policji w Anglii, założona w 1750 roku (Birminham & London).

Około 1925 roku firma zmieniła nazwę na : J. R. Gaunt and Sons.

Od 1870 r. do 1970 r. główną działalność firmy opierała się na produkcji guzików,



WOJSKO POLSKIE W ANGLII



WOJSKA LĄDOWE



Rysunek orła na pierwszych guzikach produkowanych w Anglii dla Wojska Polskiego, jest niemal identyczny z orłem na guzikach produkcji francuskiej, choć zauważyć można różnice w szczegółach. Występują w czterech wielkościach: 13 mm- guziki używane przy naramiennikach oraz przy furażerkach, 16 i 22 mm- guziki mundurowe, oraz 26 mm- guziki płaszczowe. Wykonane są z białego metalu patynowanego, ze spodem mosiężnym, dwuwarstwowe wewnątrz puste. Posiadają oznaczenia firm“GAUNT LONDON”, “J.R. GAUNT & SON LONDON”, “J.R. GAUNT & SON LTD LONDON ENGLAND”, “MADE IN ENGLAND”, lub nie są sygnowane. Występują również nieliczne egzemplarze guzików średnicy 11 mm zaopatrzone w dwie cienkie blaszki długości 15 mm każda, służące do mocowania podpinki przy czapkach, być może także do furażerek. Są to guziki dwuwarstwowe mocno wypukłe wykonane w całości z białego metalu oksydowanego. Nie posiadają oznaczeń na rewersie.



W Anglii powstały udane wzory guzików naśladujących rysunkiem orła guziki wzoru 1928. Produkowane były w dwóch wielkościach: 25 i 17mm. Występowały w dwóch rodzajach: z białego metalu, lub z białego metalu srebrzone. Spotyka się na nich oznaczenia firmy “BUTTONS LIMITED BIRMINGHAM” na guzikach dużych, oraz “BUTTONS Ltd B`HAM” na guzikach małych. Występuje też dość duża grupa guzików przedstawiających orła według wzoru 1928 różniących się od omawianych poprzednio. Są to guziki wykonane podobnie, dwuwarstwowe lecz bardziej płaskie. Wykonane zawsze z mosiądzu i srebrzone lub niklowane, nie posiadają napisów na rewersie gdzie często występują dwa otwory technologiczne. Występują w wielkościach 17, 23 i 25 mm. Ciekawy guzik najbardziej zbliżony do przedwojennego wzoru z 1928 roku wykonała firma “SPINK & SON” z Londynu. Jest to guzik masywny, przypominający wyroby firmy Bronisława Grabskiego. Jedyna istotna różnica to oznaczenie firmy na rewersie. Średnica guzika 22 mm. Odnotowano także guzik dwuwarstwowy, wykonany z niklowanego mosiądzu przedstawiający orła według wzoru 1928, jednak o nieco odmiennym rysunku. Na rewersie nie posiada żadnych oznaczeń. Średnica guzika 24 mm.



Pod koniec wojny w Anglii rozpoczęła się produkcja guzików z orłem polskim wykonanych z tworzywa sztucznego. Występują w dwóch wielkościach: 17 i 23 mm. Uszko służące do przyszycia wykonane jest z blaszki stalowej lub mosiężnej, w której nawiercono otworek, połączonej z płytką wtopioną w guzik podczas procesu produkcji. Generalnie guziki te wykonane są z tworzywa w kolorze zielonym, choć występują niekiedy dość duże różnice w odcieniach, a zdarzają się egzemplarze brązowe. W latach 1945-47 produkowano bardzo ciekawe guziki przedstawiające orła wzoru 28 wykonane w całości, wraz z uchem z tworzywa sztucznego w kolorze khaki. Znane są w dwóch wielkościach 22 mm guziki mundurowe i 25 mm do płaszcza.





Wszystkie guziki produkowane w Anglii dla Polskich Sił Zbrojnych przedstawiają orła umieszczonego w okręgu.

Guziki wykonane według wzoru z 1928 roku, jednowarstwowe, bite przez kontrę, o bardzo wyraźnym rysunku orła na rewersie, z charakterystycznym uchem wykonanym z płaskiego drutu i przylutowanym pośrodku spodniej części guzika produkowane były po wojnie dla organizacji kombatanckich. Występują w wielkości 22 mm w dwóch odmianach. Pierwsza z nich jest srebrzona i oksydowana, druga chromowana.



WOJSKA LOTNICZE



Guziki dla lotnictwa, dwuwarstwowe dość mocno wypukłe wyobrażające orła według wzoru z 1928 roku, wykonane są z mosiądzu złoconego. Występują w trzech wymiarach : 14, 17 i 24 mm. Produkowane przez firmy : “J.R.GAUNT & SON LONDON”, także w odmianie sygnowania “GAUNT LONDON” i “FIRMIN LONDON”. Znane są egzemplarze sygnowane “GIEVES Ltd” choć nie była to firma produkująca guziki lecz firma krawiecka.
Data dodania: 16 stycznia 2013
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: tyfus Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 828 razy od 16 stycznia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.