10 LEPTA-GRECJA 1869 w Gregg Muzeum w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
40 / 60
<
>
10 LEPTA 1869

Moneta bita w latach 1869-1870 Materiał : miedź Nakład : 14 994 000 Mennica : Strassburg Waga : 9,4 g Średnica : 30 mm Awers : Wizerunek króla zwrócony w lewo. W legendzie otokowej napis : ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α! ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ 1869. Na dole pod wizerunkiem króla małymi literami : BARRE - podpis mincerza Albert-Désiré Barre. Do niego również należy znak kotwicy umieszczony po lewej stronie daty emisji. Po prawej stronie daty - krzyż. Rewers : Na zewnątrz wieniec z gałązek oliwnych przedzielony u góry napisem : ΔΙΩΒΟΛΟΝ. Centralnie umieszczona cyfra nominału i pod nią opis nominału : 10 ΛΕΠΤΑ. Na dole pod wieńcem małe literki BB.Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) — król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii - Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.Wyznaczony na króla przy poparciu Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, po zdetronizowaniu Ottona I Wittelsbacha w wyniku puczu wojskowego. Miał wpływ na formowanie się greckiej demokracji przez nadanie jej konstytucji. Pomimo początkowej niepopularności stał się monarchą popularnym i lubianym. Zamordowany w Salonikach przez Greka Schinasa.
Data dodania: 18 stycznia 2013
Datowanie przedmiotu: 1869
Miejsce pochodzenia: Grecja
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: tyfus Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 499 razy od 18 stycznia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.