Kraków - Kopiec Kościuszki z bliska - lata 60-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
272 / 281
<
>
Lata 60-te XX w.

Kraków. Kopiec Kościuszki latem, ale jakiś wyleniały.



Kopiec Kościuszki został usypany w celu upamiętnienia Naczelnika Powstania Kościuszkowskiego. Jako miejsce budowy wybrano Wzgórze św. Bronisławy na zachód od miasta. Budowę kopca zakończono 25 października 1823 r. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m.

W 1850 roku władze austriackie w ramach ogólnego fortyfikowania Krakowa zajęły całe wzgórze Bł. Bronisławy i wzniosły wokół kopca silne umocnienia. Wyrażono jednak zgodę na swobodny dostęp ludności do kopca od wschodu do zachodu słońca. W 1860 r. na szczycie umieszczono granitowy głaz z napisem: "Kościuszce".

W czasie I i II wojny światowej kopiec był wykorzystywany jako punkt obserwacyjny. Po II wojnie światowej przystąpiono do niszczenia poaustriackiego fortu, motywując to potrzebą pozyskania materiałów budowlanych, jak i zatarcia śladów obecności zaborcy. Prace rozbiórkowe trwały do 1957 r. (zdołano wyburzyć zachodnią część fortu), jednak wskutek protestów miłośników zabytków i specjalistów, jak również nieopłacalności całego przedsięwzięcia, zrezygnowano z tych działań (dzięki Bogu).

(WIKI)
Data dodania: 25 stycznia 2013
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Wydawnictwo PTTK
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Kraków. Kopiec Kościuszki.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 519 razy od 25 stycznia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.