Grudziądz - Góra zamkowa Klimek - lata 20-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 30
<
>
Lata 20-te XX w.Grudziądz.

Góra zamkowa Klimek.

Na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu, w latach 1250–1299 Zakon Krzyżacki wzniósł zamek. Krzyżacka warownia na planie nieregularnego czworoboku swym wyglądem przypominała zamek w Gniewie z tą różnicą, że pomiędzy skrzydłami pn. i zach. istniała tu 30-metrowej wysokości wieża, zwana Klimkiem. Zamek wielokrotnie niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. W 1801 r., na rozkaz Fryderyka Wilhelma III, zamek rozebrano, a cegły z rozbiórki posłużyły do budowy murów więzienia (klasztoru reformatów) oraz Cytadeli. Po zamku został tylko Klimek oraz studnia o głębokości 50 m i średnicy 2,5 m. Ostatecznie Klimka wysadziły w powietrze oddziały niemieckie w dniu 5 marca 1945 r. Dziś możemy podziwiać studnię, resztki murów kaplicy zamkowej, odsłonięte fundamenty wieży Klimek oraz wspaniałą panoramę, jaka roztacza się stąd na miasto i dolinę Wisły.

(ihttp://www.it.gdz.pl/gora_zamkowa).
Data dodania: 2 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1918 - 1930
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2013 - 01
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: 214685 - Schwalms Papiergrosshandlung Zoppot
Rozmiar: 8,5 x 13,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 570 razy od 2 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.