Strona tytułowa albumu Aufklärungs-Abteilung 1

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 30
<
>
Dywizję sformowano w 1934 roku w Królewcu, od 1936 roku jej garnizon mieścił się w Wystruci. Żołnierze dywizji rekrutowali się wyłącznie z Prus Wschodnich.Pod koniec czerwca 1939 roku Niemcy rozpoczęli przerzucać do Prus Wschodnich drogą morską, przez porty w Kłajpedzie i Królewcu, duże transporty wojska. Oficjalnie wskazywano, iż są to przygotowania do obchodów 25. rocznicy bitwy pod Tannenbergiem i związanych z tym wielkich manewrów.Z Prus Wschodnich nacierała na Polskę 3. Armia Niemiecka pod dowództwem generała Georga von Küchlera. Jej prawe skrzydło stanowił 21 Korpus (21 DP i 228 DP) generała von Falkenhorsta, który z okolic Kwidzyna i Kisielic miał uderzać w kierunku Pomorza i połączyć się z 4 Armią Niemiecką generała Günthera von Klugego. Zadaniem głównej części 3 Armii Niemieckiej było natarcie na kierunek Mława – Ciechanów – Wyszków – Warszawa. Bezpośrednio na Mławę kierować się miał 1 Korpus generała Petzela (11 DP i 61 DP) oraz improwizowana Dywizja Pancerna „Kempf”, nazywana tak od nazwiska swego dowódcy generała Wernera Kempfa. Z obszaru powiatu szczycieńskiego uderzał 26 Korpus „Wodrig”, oraz 1 Brygada Kawalerii. Korpus „Wodrig” miał nacierać na kierunku Grudusk – Szulmierz – Maków Mazowiecki – Różan, natomiast 1 Brygada Kawalerii na kierunku Myszyniec – Ostrołęka.Korpus generała Alberta Wodriga składał się z 1 Dywizji Piechoty generała porucznika Joachima von Kortzfleischa oraz 12 Dywizji Piechoty generała Ludwiga von der Leyen. Dywizja generała von Kortzfleischa koncentrowała się w okolicach Jedwabna, natomiast dywizja von der Leyena w okolicach Wielbarka i Szczytna. Na początku kampanii wrześniowej sztab 1 Dywizji generała Kortzfleischa znajdował się w szkole w Jedwabnie. Oddziały tej dywizji od 23 sierpnia do 1 września wyładowywano na stacji kolejowej w Pasymiu i pod osłoną nocy oraz lasów kierowano je ku granicy z Polską, w rejon Muszak, Jagarzewa i Komorowa. W skład 1 Dywizji wchodziły: 1, 22 i 43 Pułk Piechoty, 1 Pułk Artylerii, 37 Pułk Artylerii Lekkiej, 31 Batalion Cekaemów, 1 Kompania Przeciwpancerna, 1 Kompania Rozpoznawcza, 1 Kompania Saperów, 1 Kompania Łączności, 1 Kompania Sanitarna oraz inne służby.W ciągu pierwszych czterech dni wojny oddziały dywizji toczyły ciężkie walki o przełamanie polskich fortyfikacji granicznych na północ od Mławy. Następnie rozpoczęła walki o przeprawę przez Narew w rejonie miejscowości Różan oraz w następnych dniach wywalczyła w walkach przejście przez Bug w rejonie miejscowości Brok. w drugiej i trzeciej dekadzie września toczyła walki w obszarze Kałuszyn – Siedlce – Garwolin – Mińsk Mazowiecki – Otwock. Po zakończeniu kampanii w Polsce, dywizja do końca listopada 1939 roku pełniła rolę oddziału osłonowego na linii demarkacyjnej pomiędzy Bugiem a Narwią. Na początku grudnia 1939 roku jednostkę zluzowano i przetransportowano nad Dolny Ren.
Data dodania: 31 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1047 razy od 31 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.