Dywizję sformowano w 1934 roku w Królewcu, od 1936 roku jej garnizon mieścił się w Wystruci. Żołnierze dywizji rekrutowali się wyłącznie z Prus Wschodnich.
Pod koniec czerwca 1939 roku Niemcy rozpoczęli przerzucać do Prus Wschodnich drogą morską, przez porty w Kłajpedzie i Królewcu, duże transporty wojska. Oficjalnie wskazywano, iż są to przygotowania do obchodów 25. rocznicy bitwy pod Tannenbergiem i związanych z tym wielkich manewrów.
Z Prus Wschodnich nacierała na Polskę 3. Armia Niemiecka pod dowództwem generała Georga von Küchlera. Jej prawe skrzydło stanowił 21 Korpus (21 DP i 228 DP) generała von Falkenhorsta, który z okolic Kwidzyna i Kisielic miał uderzać w kierunku Pomorza i połączyć się z 4 Armią Niemiecką generała Günthera von Klugego. Zadaniem głównej części 3 Armii Niemieckiej było natarcie na kierunek Mława – Ciechanów – Wyszków – Warszawa. Bezpośrednio na Mławę kierować się miał 1 Korpus generała Petzela (11 DP i 61 DP) oraz improwizowana Dywizja Pancerna „Kempf”, nazywana tak od nazwiska swego dowódcy generała Wernera Kempfa. Z obszaru powiatu szczycieńskiego uderzał 26 Korpus „Wodrig”, oraz 1 Brygada Kawalerii. Korpus „Wodrig” miał nacierać na kierunku Grudusk – Szulmierz – Maków Mazowiecki – Różan, natomiast 1 Brygada Kawalerii na kierunku Myszyniec – Ostrołęka.
Korpus generała Alberta Wodriga składał się z 1 Dywizji Piechoty generała porucznika Joachima von Kortzfleischa oraz 12 Dywizji Piechoty generała Ludwiga von der Leyen. Dywizja generała von Kortzfleischa koncentrowała się w okolicach Jedwabna, natomiast dywizja von der Leyena w okolicach Wielbarka i Szczytna. Na początku kampanii wrześniowej sztab 1 Dywizji generała Kortzfleischa znajdował się w szkole w Jedwabnie. Oddziały tej dywizji od 23 sierpnia do 1 września wyładowywano na stacji kolejowej w Pasymiu i pod osłoną nocy oraz lasów kierowano je ku granicy z Polską, w rejon Muszak, Jagarzewa i Komorowa. W skład 1 Dywizji wchodziły: 1, 22 i 43 Pułk Piechoty, 1 Pułk Artylerii, 37 Pułk Artylerii Lekkiej, 31 Batalion Cekaemów, 1 Kompania Przeciwpancerna, 1 Kompania Rozpoznawcza, 1 Kompania Saperów, 1 Kompania Łączności, 1 Kompania Sanitarna oraz inne służby.
W ciągu pierwszych czterech dni wojny oddziały dywizji toczyły ciężkie walki o przełamanie polskich fortyfikacji granicznych na północ od Mławy. Następnie rozpoczęła walki o przeprawę przez Narew w rejonie miejscowości Różan oraz w następnych dniach wywalczyła w walkach przejście przez Bug w rejonie miejscowości Brok. w drugiej i trzeciej dekadzie września toczyła walki w obszarze Kałuszyn – Siedlce – Garwolin – Mińsk Mazowiecki – Otwock. Po zakończeniu kampanii w Polsce, dywizja do końca listopada 1939 roku pełniła rolę oddziału osłonowego na linii demarkacyjnej pomiędzy Bugiem a Narwią. Na początku grudnia 1939 roku jednostkę zluzowano i przetransportowano nad Dolny Ren.
Data dodania: 31 marca 2011
Datowanie przedmiotu:
1939
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!