Warszawa - Politechnika - 1930-1939-1948

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
126 / 211
<
>
Lata 1930-1939Warszawa. Politechnika.

Pocztówka przedwojenna w obiegu powojennym. Tramwaj też przedwojennym choć ten typ kursował jeszcze w latach 60-tych XX w.Rewers zawiera parę ciekawostek. Przedwojenna pocztówka "warszawska" wysłana po wojnie z Łodzi. Prawdopodobnie z braku łódzkich pocztówek wykorzystano pierwszą jaka nawinęła się pod rękę.

Poza tym ciekawy adres: Solice Zdrój. Chodzi o Szczawno Zdrój, która to miejscowość przed wojną będąc w granicach Niemiec nazywała się Bad Salzbrunn, co bezpośrednio po wojnie przetłumaczono na Solice Zdrój (Salz - sól). Nazwa ta obowiązywała w latach 1945-1946, ale jak widać utrwaliła się na tyle, że jeszcze w 1948 roku użyto jej i pewnie pocztówka dotarła do celu.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Za oficjalną datę powstania Politechniki Warszawskiej przyjmuje się rok 1915, ale już od 1898 istniał Instytut Politechniczny w Warszawie z rosyjskim językiem wykładowym. Uczelnia sięga tradycjami do 1826, kiedy to powstała Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego.

Budowa Gmachu Głównego rozpoczęła się w lipcu 1899 roku, i trwała tylko 2 lata. Gmach Główny Warszawskiego Instytutu Politechnicznego jest typowym przykładem architektury odwołującej się do stylistyki włoskiego renesansu i baroku. Reprezentacyjny charakter gmachu podkreślała monumentalna, dwukondygnacyjna fasada o zaokrąglonych narożnikach. Gmach został zaprojektowany według klasycznych reguł przyjmowanych przez ówczesne uczelnie w Europie. Masywne mury nośne budynku stanowiły nie tylko konstrukcję podpierającą stropy i dach, ale kryły w sobie sieć kanałów dawnego systemu ogrzewania ciepłym powietrzem doprowadzanym z kotłowni zewnętrznej; solidna konstrukcja przetrwała pożary i zniszczenia od pocisków z czasu powstania warszawskiego.

(WIKI)
Data dodania: 5 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Numer/sygnatura producenta: 135 - POLONIA Kraków
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 517 razy od 5 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.