Warszawa - Politechnika - 1955

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
128 / 214
<
>
Rok 1955Warszawa. Politechnika.

Tak wyglądał odbudowany po zniszczeniach wojennych gmach Politechniki. Jak widać (w porównaniu do wyglądu sprzed wojny) ponad gzymsem co nieco brakuje, za to dodano coś w rodzaju opaski. Widać wyraźnie, że jeśli chodzi o elewację, to odnowiony został tylko front.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Za oficjalną datę powstania Politechniki Warszawskiej przyjmuje się rok 1915, ale już od 1898 istniał Instytut Politechniczny w Warszawie z rosyjskim językiem wykładowym. Uczelnia sięga tradycjami do 1826, kiedy to powstała Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego.

Budowa Gmachu Głównego rozpoczęła się w lipcu 1899 roku, i trwała tylko 2 lata. Gmach Główny Warszawskiego Instytutu Politechnicznego jest typowym przykładem architektury odwołującej się do stylistyki włoskiego renesansu i baroku. Reprezentacyjny charakter gmachu podkreślała monumentalna, dwukondygnacyjna fasada o zaokrąglonych narożnikach. Gmach został zaprojektowany według klasycznych reguł przyjmowanych przez ówczesne uczelnie w Europie. Masywne mury nośne budynku stanowiły nie tylko konstrukcję podpierającą stropy i dach, ale kryły w sobie sieć kanałów dawnego systemu ogrzewania ciepłym powietrzem doprowadzanym z kotłowni zewnętrznej; solidna konstrukcja przetrwała pożary i zniszczenia od pocisków z czasu powstania warszawskiego.

(WIKI)
Data dodania: 5 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1955
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: 30.01.1956 rok, Warszawa - Zabrze
Numer/sygnatura producenta: Foto - Wydawnictwo PTTK
Rozmiar: 9 x 13,5 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa - Politechnika
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 383 razy od 5 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.